Yeni varyantı Nu mu, Omicron mu? Belirtileri ne? Ne kadar etkili?

İlk olarak Güney Afrika'da tespit edilen Dünya Sağlık Örgütü'nün 'acil' toplanmasına neden olan Covid-19 varyantı Omicron'a yönelik ilk semptom açıklaması Güney Afrikalı bilim insanı ve doktor Angelique Coetzee'den geldi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 29 Kasım 2021 14:15
Yeni varyantı Nu mu, Omicron mu? Belirtileri ne? Ne kadar etkili?

Güney Afrika Doktorlar Birliği’nin başkanı olan ve 30 yıldır hekimlik yapan Dr. Angelique Coetzee, Omicron varyantını ilk tespit eden doktor olarak tarihe geçti.

'Aşı olmayanları ve yaşlıları etkileyebilir'

Dr. Coetzee, ilk olarak Güney Afrika’da tespit edilen Omicron varyantı ile ilgili, semptomların diğer varyantlarda görülenlerden farklı olduğunu söyledi. Dr. Coetzee, "Semptomlar olağandışı fakat hafif geçiyor. Fakat varyant aşı olmayanları ve yaşlıları çok etkileyebilir" dedi.

Koku ve tat hissi yok olmuyor ama...

Coetzee, "Semptomları daha önce tedavi ettiğim hastalardan çok farklıydı ve daha hafif geçiyordu. Aşırı yorgunluk ve halsizlikleri vardı" dedi. Şu ana kadar test sonuçları pozitif çıkan yaklaşık 20 hastası olduğunu dile getiren Coetzee, "Bunların çoğu genç erkekler. Hastaların yarısı aşı olmayanlar ve Omicron hastalarının hiçbiri koku ya da tat alma hissini yitirmedi" diye konuştu.

Coetzee, "Omicron varyantı hastalarında bir ya da iki gün kas ağrısı ve yorgunluk gibi semptomlar oluyor. Hafif bir öksürük olabiliyor fakat bu hastalarda tat ve koku kaybı bulunmuyor" ifadelerini kullandı.

Hastalarının önceden bir sağlık sorunu olmadığını ve durumlarının iyi olduğunu söylerken, "Şeker hastası ya da kalp hastaları için ya da aşı olmayanlar ve yaşlılar için bu hastalığın etkileri çok daha farklı olabilir" dedi.

Fotoğraf: AA