Omicron varyantı İtalya ve Çekya'da da tespit edildi! Üstelik çift doz aşı olmuş kişide tespit edildi

İtalya'da bir kişide Kovid-19'un Omicron varyantı tespit edildi: Söz konusu kişinin çift doz aşılı olduğu ve durumunun iyi olduğu belirtildi. Ayrıca yeni varyanta Çekya'da da rastlandığı belirtildi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 28 Kasım 2021 11:37
Omicron varyantı İtalya ve Çekya'da da tespit edildi! Üstelik çift doz aşı olmuş kişide tespit edildi

İtalya ve Çekya'da ilk kez yeni tip koronavirüsün yeni varyantı olan omicronun tespit edildiği açıklanırken, Almanya'da 2 kişide varyantın tespit edildiği bildirildi. Almanya'daki Bavyera Eyaleti Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, Omicron varyantı tespit edilen 2 kişinin, 24 Kasım'da Güney Afrika'dan Almanya'ya geldiği belirtildi.

Bu kişilerin, sağduyulu davranarak yeni varyant hakkında medyada çıkan haberlerin ardından test yaptırdığı ifade edilen açıklamada, "Bu kişiler PCR testi yapıldıktan sonra 25 Kasım'dan bu yana evlerinde karantinada bulunuyor" ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, son 14 gün içinde Güney Afrika'da bulunanların başkalarıyla temaslarını azaltmaları, PCR testi yaptırmaları ve sağlık dairesiyle temasa geçmeleri istendi.

Yeni varyant hızla yayılıyor

Öte yandan Hessen Eyaleti Sosyal İşleri ve Entegrasyon Bakanlığı da 21 Kasım'da Güney Afrika'dan Frankfurt havalimanı üzerinden Almanya giren bir kişiye Omicron varyantının bulaştığına ilişkin büyük şüphenin bulunduğunu ve bu kişinin karantinaya alındığını açıkladı. Bu kişinin test sonucunun, 29 Kasım Pazartesi günü belli olması bekleniyor.

Belçika, İngiltere ve Almanya'nın ardından İtalya'da da omicron varyantına rastlandı.
İtalya, Avrupa'da virüsün omicron varyantının görüldüğü 4. ülke oldu.

İtalya'nın ardından, AFP, Çekya'daki bir hastanenin de ilk kez Omicron varyantını tespit ettiklerini açıkladığını duyurdu.

Omicron varyantı

Güney Afrika'da tespit edilen yeni varyant, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından Omicron olarak adlandırılmıştı. Omicron'un, Delta türünden daha bulaşıcı ve mevcut aşılara da karşı dirençli olduğu değerlendiriliyor.

Yeni varyantın tespit edilmesinin ardından aralarında İngiltere ve Türkiye'nin de olduğu çok sayıda ülke, bazı Afrika ülkelerinden uçuşları durdurmuştu.