Taliban'dan kadın gazetecilere peçe zorunluluğu... Afgan TV sunucusu Ahmadi: Suçlu hissettim

Ağustos 2021’de ABD’nin ülkeden çekilmesiyle Afganistan’ın başkenti Kabil’e girerek yönetimi ikinci kez ele geçiren Taliban’ın kadınlara dayattığı gerici yasaklar, dünya gündeminde yankı uyandırmaya devam ediyor. Taliban’ın kadın TV sunucularına peçe zorunluluğu getirmesi ardından Halk TV Sunucusu ve dış haberler editörü Burak Tatari, TOLO News sunucusu Khatera Ahmadi ile konuştu.

Yayınlanma:
Güncelleme: 23 Mayıs 2022 15:13
Taliban'dan kadın gazetecilere peçe zorunluluğu... Afgan TV sunucusu Ahmadi: Suçlu hissettim

Afganistan’da ülke yönetimini ikinci kez ele geçirdiği günden bu yana kadınlara yönelik uyguladığı gerici yasaklarla gündemden düşmeyen Taliban’ın hedefinde bu kez de kadın TV sunucuları var. Taliban geçtiğimiz günlerde yayımladığı bir kararla kadın TV sunucularına peçe zorunluluğu getirdi.

Bu gelişme dünya genelinde büyük tepkilere neden olurken Halk TV sunucusu ve dış haberler editörü Burak Tatari ülkenin önde gelen yayın kuruluşlarından TOLO News TV’nin kadın sunucusu Khatera Ahmadi ile görüştü.

‘Ağlamamı durduramadım’

Ahmadi, Tatari’ye verdiği röportajda sözkonusu kararın ardından “suçlu” gibi hissettiğini ifade ederek, “Kararı ilk duyduğumda ağlamamı durduramadım. ‘Nasıl bir suç işledim ki bana zorla burka giydiriyorlar' diye düşündüm. sadece kendim için değil, Afganistan'daki yüz binlerce kadın için de çok kötü hissettim” dedi.

‘Bunu neden yaptıklarını anlamıyoruz’

Geçtiğimiz haftalarda yayımladıkları bir başka kararnameyle yine kadınları hedefine koyan Taliban, ülke genelindeki tüm kadınlara burka giyimi zorunluluğu getirmişti. Sözkonusu kararın hemen akabinde TV sunucusu kadınlara yönelik de benzer bir karar aldığını duyuran Taliban için “bunu neden yaptıklarını ve arkasındaki fikri anlamıyoruz” diyen Ahmadi, "Taliban'ın başta bu denli büyük adımlar atacağını tahmin etmemiştim. Bunu neden yaptıklarını ve arkasındaki fikri anlamıyoruz. Kızların eğitime ulaşması gibi kadınlara yönelik kısıtlamaları siyasi nedenlerle uyguladıklarını düşünüyorum” diye konuştu.

‘Tüm Afgan kadınlarla gurur duyuyorum’

"Afganistan'daki tüm kadınlarla gurur duyuyorum. Bizi hep desteklediler, devam etmemizi istediler. Bizi yüreklendirdiler” diyen Ahmadi, şöyle devam etti: “Şu an Taliban elinde gücü bulunduruyor ama insanlar bizimle… İşimizi yapmaya devam edeceğiz.”

Ahmadi’den Türk kadınlarına mesaj

Tatari’ye verdiği demecini Türk kadınlarına ilettiği mesajla sonlandıran Ahmadi, “Bize destek veren tüm kadın meslektaşlarıma tüm kalbimle teşekkür ederim. Dünya ve Türkiye'ye mesajım; kadınlar toplumun kahramanlarıdır. Her zaman, her şey erkeklere göre kadınlar için daha zordur ama yine de mücadele ediyoruz, işimizi yapmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Ne olmuştu?

Afganistan’da Taliban 19 Mayıs tarihinde bir kararname yayınlayarak Afganistan'daki kadın televizyon sunucuları ve ekrana çıkan diğer kadınların yüzlerini örtmelerini istemişti. Sözkonusu yasaktan iki hafta önce de Afganistan'daki kadınlara dışarıda peçe takma kuralı getirilmiş, uymayanların cezalandırılacağı ilan edilmişti.

Taliban yönetimi ele geçirdiği günden bu yana kadınlara yönelik yasaklar getirmeye devam ediyor. Daha önce kadınların TV dizilerinde oynamalarına yasak getiren Taliban, kız öğrencilerin eğitimine de engel oluyor. Öte yandan örgüt kadınların yanlarında erkek bir refakatçi olmadan uçağa binmelerini de yasaklamıştı.