Taliban'dan kadınlara şimdi de park yasağı

Taliban, Afganistan'ın Herat şehrinde kadın ve erkeklerin restoranlarda birlikte yemek yemesini ve kamusal alan olan parklarda ortak vakit geçirmesini yasakladı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 14 Mayıs 2022 03:02
Taliban'dan kadınlara şimdi de park yasağı

Fransa haber ajansı AFP'nin yaptığı habere göre, Taliban'ın İyiliği Yayma ve Kötülükten Sakındırma Bakanlığından bir yetkili, "erkek ve kadınlara restoranlarda ayrı oturma zorunluluğu getirildiğinin" bilgisini verdi.

Parka da ayrı günlerde gidecekler

AFP'ye verdiği demeçte, sözkonusu kuralın çiftler "evli olsalar bile" uygulanmak zorunda olduğunu söyleyen Taliban yetkilisi Riyazullah Seerat, kadın ve erkeklerin Herat'taki parklara da sadece farklı günlerde gidebileceğini ifade etti.

Riyazullah, "Kadınlara perşembe, cuma ve cumartesi günleri parka gitmelerini söyledik. Diğer günler, erkeklerin boş zamanlarını değerlendirmeleri ve spor yapmaları için ayrıldı" dedi.

İşsizliğin önünü açıyor

Yeni uygulamadan işletmelerinin olumsuz etkilendiğini ifade eden bir restoran müdürü, önümüzdeki günlerde çalışanlarını işten çıkartmak zorunda kalabileceklerini ifade etti.

Ne olmuştu?

Taliban geçtiğimiz günlerde de kadınların tek başlarına seyahat etmelerini yasaklaması ve kadınlara burka takarak yüzlerini kapama zorunluluğu getirmesiyle uluslararası arenada eleştirilmişti.

Bunun üzerine Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) kadınlara "örtünme zorunluluğu" konusunu görüşmek için dün kapalı olağanüstü toplantı düzenleyerek sözkonusu uygulamanın "şiddete ve radikalleşmeye" yol açabileceği uyarısında bulundu.