Taliban'dan kadın haklarına bir darbe daha: Burka giyilecek

Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) çekilmesi ardından ülkede yönetimi ikinci kez ele geçiren Taliban bugün yayınladığı kararname ile Afgan kadınlara yüzlerini burka ile kapatma zorunluluğu getirdi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 07 Mayıs 2022 15:25
Taliban'dan kadın haklarına bir darbe daha: Burka giyilecek

Taliban yönetiminin İyiliği Yayma ve Kötülükten Uzaklaştırma Bakanlığı'ndan bir sözcü, kadınlara yönelik getirilen bir yasağı daha duyurdu. Başkent Kabil'deki basın toplantısında Taliban ve Afganistan İslam Emirliği'nin üçüncü Yüksek Komutanı Hibetullah Ahundzade, "kadınların kamusal alanda yüzlerini örtmedikleri takdirde babalarının ya da en yakın erkek akrabalarının ziyaret edileceğini ve sözkonusu şahsın mahkum edileceğini ya da hükümet işlerinden kovulacağını" duyurdu.

Taliban yetkilileri tarafından yayımlanan bir kararnameye göre, "Geleneksel ve saygılı olduğu için bir çarşaf (baştan aşağı burka) giymeliler" denildi.

Kararnamede, "Çok yaşlı veya genç olmayan kadınların mahrem olmayan erkeklerle (yetişkin yakın erkek akrabaları) tanıştıklarında tahrikten kaçınmak için şeriat hükümlerine göre gözleri hariç yüzlerini kapatmaları gerekir" ifadeleri de yer aldı.

Kısıtlamaların ardı arkası kesilmiyor

Geçtiğimiz aylarda kadınların uçakta tek başına seyahat etmesine yasaklar getirilmiş, genç kızların eğitim hakkı gasp edilmişti.

Taliban, kadın hakları üzerine artan kısıtlamaları sebebiyle Batı ve bazı İslam ülkelerinin tepkileriyle karşılaşmaya devam ediyor.