Taliban'dan intihar bombacılarına övgü

Amerika Birleşik Devletleri ve müttefiklerinin 15 Ağustos'ta Afganistan'dan çekilmesinin ardından yönetimini tekrar ele geçiren Taliban'ın İçişleri Bakanlığı toplantısında intihar bombacılarının övüldüğü ortaya çıktı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 20 Ekim 2021 13:18
Taliban'dan intihar bombacılarına övgü

Afganistan’da ABD ve batı güçlerinin ülkeden çekilmesi ardından Kabil'e gelerek yönetimi 20 sonra yeniden ele geçiren Taliban yönetimindeki İçişleri Bakanlığı, ülkedeki eski hükümet ve "Batılı müttefiklerine" karşı saldırı düzenleyen ve ölen intihar bombacılarını övdü.

Sözcü'de yer alan habere göre, ABD tarafından başına 10 milyon dolar ödül konan İçişleri Bakan Vekili Sirajuddin Hakkani, önceki gün Kabil’dekibir otelde düzenlenen törene katıldı.

İntihar bombacılarının aileleriyle bir araya geldi

2018’de intihar saldırısı düzenlenen otelde, o saldırıyı gerçekleştiren intihar bombacılarının aileleriyle bir araya gelen Hakkani, teröristleri övdü. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, intihar bombacıları işaret edilerek, “Bakan, konuşmasında ülkesi ve İslam için canını verenleri övdü” ifadesi kullanıldı.

Ailelerine yardım edilecek

Haberde, intihar bombacılarının ailelerine giysi yardımının yanı sıra 10 bin Afgani (yaklaşık 1.037 TL) ve arsa verileceği ifade edildi.