Putin: Taliban'ın tanınması konusunda acele edilmemeli

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Taliban yönetiminin, Afgan toplumunun tüm kesimlerini yansıtmadığını söyledi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 15 Ekim 2021 21:08
Putin: Taliban'ın tanınması konusunda acele edilmemeli

Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ülkeleri liderler zirvesine çevrim içi katılan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Afganistan meselesine ilişkin açıklamalarda bulundu. Afganistan'daki durumun endişe verici olduğunu belirten Putin, "Bu durum, Orta Asya ülkeleri ve bazı ülkelerin bu bölgeden uzak olmasına rağmen tüm BDT alanı için risk taşıyor ve terör ile uyuşturucu kaçakçılığına karşı ortak girişimlerin aktifleştirilmesini gerektiriyor" dedi.

'Dini nefreti kışkırtıyor'

Bazı terör örgütlerinin BDT sınırlarına konuşlandığına işaret eden Putin, "Verilerimize göre, Afganistan'ın kuzeyinde, IŞİD militan sayısı 2 bin civarındadır. Bunların liderleri, Orta Asya devletleri ve Rus bölgelerine yönelik etkisini artırma yönünde planlar kuruyor, etnik ve mezhepsel çatışmaları ile dini nefreti kışkırtma üzerine oynuyor" şeklinde konuştu.

Putin, bu teröristlerin Afganistan'dan BDT ülkelerine göçmen kılıfında girmeye çalıştıklarını da ifade etti.

Putin, Taliban'ın tanınması konusunda acele edilmemesi ve Afganlar arasındaki uzlaşma süreci ile ülkedeki durumun iyileştirilmesinin desteklenmesi gerektiğini vurguladı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, BDT Üçüncü Dairesi Direktörü Aleksandr Sternik, Taliban'ın finansman eksikliği nedeniyle diğer terör örgütleriyle mücadele etme kabiliyetini yitirmeye başladığını söyledi.

20 Ekim'de bir araya gelecekler

Taliban'ın 20 Ekim'de Moskova'da gerçekleşecek Afganistan toplantısına katılması bekleniyor. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Afganistan meselesiyle ilgili Moskova Formatı’nda yapılacak toplantıya Taliban’dan heyet gelmesini beklediklerini söyledi.

Zaharova, St. Petersburg şehrinde verdiği brifingde, 20 Ekim’de Afganistan meselesiyle ilgili Moskova Formatı’nda yapılacak 3'üncü toplantıya dair, "Gelecek hafta Afganistan meselesiyle ilgili Moskova Formatı’ndaki 3. toplantıya katılmak üzere Taliban hareketinden bir heyetin Moskova’ya gelmesini bekliyoruz" ifadelerini kullanmıştı.

KAYNAK: Anadolu Ajansı