Taliban ile ne konuşuldu? Çavuşoğlu: Diyanet'le de görüşecekler

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu başkanlığındaki Türk heyeti ile Afganistan Geçici Hükümeti Dışişleri Bakan Vekili Emirhan Muttaki başkanlığındaki heyet Ankara'da bir araya geldi. Görüşme sonrası açıklama yapan Çavuşoğlu, Taliban'ın Diyanet ile de görüşeceğini söyledi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 15 Ekim 2021 10:51

Taliban yönetiminin Dışişleri Bakan Vekili Emirhan Muttaki'nin başkanlık ettiği heyet, Katar’ın başkenti Doha’dan bir uçakla Ankara'ya geldi. Heyet, temaslarda bulunmak üzere geldiği Ankara'da Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu başkanlığındaki heyet ile bir araya geldi.

Çavuşoğlu söz konusu görüşmeye ilişkin, "Türkiye'ye gelmek istediler, bilgi gün akşam geldi, kendilerini davet ettik. İlgili kurumlarımızla beraber bir görüşme gerçekleştirdik. Afganistan'daki son durum hakkında bilgiler aldık. Türkiye olarak düşüncelerimizi paylaştık" ifadelerini kullandı. Öte yandan Çavuşoğlu; "Taliban bize oradaki yatırımların devamı konusunda ricalarını ilettiler. biraz önce bahsettiğim konularda da bize bilgi verdiler. Şimdi Diyanet işleri ve diğer kurumlarımızla görüşecekler" ifadelerini kullandı.

'Tavsiyelerde bulunduk'

Taliban'a tavsiyelerde bulunduklarını belirten Çavuşoğlu, "Kızların eğitimi ve kadınların iş hayatında çalışabilmesini, tavsiyelerimizi paylaştık. Bizim orada yaşayan, dönmek isteyen vatandaşlarımız ile ilgili konuları gündeme getirdik. Başkonsolosluklarımızın tekrar açılması için beklentilerimizi dile getirdik. Düzenli uçuşların başlaması için güvenli konusunda beklentilerimiz bir kez daha kendilerine anlattık" dedi.

'Batılılar gibi ön şartımız yok'

Açıklamalarına devam eden Çavuşoğlu, "Terör ile mücadele önemli. Boşluk olursa terör örgütlerinin saldırılarını arttıracağını görüyoruz. Diğer taraftan da başında beri şu andaki Taliban yönetimine tavsiyelerde bulunduk. Batılılar gibi ders verir gibi ön şartlar söyleyerek değil. Taliban dışındaki tüm etnik gruplardan kişilerin de yönetime davet edilmesinin önemini bir kere daha anlattık" diye konuştu.

Göçmenler konusu

Göçmen gündemine de değinildiğini belirten Çavuşoğlu, "Taliban yönetimi eğer bunlar (Afgan göçmenler) ülkelerine dönmek isterlerse ellerinden gelen desteği vereceklerini söylediler" dedi.

Taliban Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Abdul Qahar Balkhi, bugün yaptığı paylaşımda “Dışişleri Bakanı Mawlavi Amir Khan Muttaqi başkanlığındaki üst düzey bir heyet Türkiye'ye gitti. Üst düzey bir IEA heyeti, Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'nun resmi daveti üzerine Ankara'ya hareket etti. Heyet, üst düzey Türk yetkililerle karşılıklı çıkarları ilgilendiren konularda görüşmelerde bulunacak” ifadelerini kullanmıştı. Türkiye Dışişleri Bakanlığı kaynakları da heyetin gelişini doğrulamıştı.

taliban-heyeti-turkiyeye-geldi-3-4773-dhaphoto2.jpg

Sözcü Balkhi, heyette Dışişleri Bakanı Mawlavi Amir Khan Muttaqi'nin yanı sıra Mullah Khairullah Khairkhah, Mullah Abdul Haq Wassiq, Mawlavi Noor Jalal Jalali, Sheikh Shahabuddin Delawar, Suhail Shaheen ve Haji Mohammad Ibrahim'in bulunduğunu belirtmişti.

whatsapp-image-2021-10-14-at-15-38-34-2.jpeg

Muttaki, Doha’da salı günü Batılı diplomatlarla yaptığı görüşmede "Afgan hükümetini zayıflatmanın hiç kimsenin yararına olmadığını, çünkü bu durumun olumsuz etkilerinin dünyada doğrudan güvenlik ve ekonomi ile göçü etkileyeceğini" söylemişti.

whatsapp-image-2021-10-14-at-15-38-34.jpeg

Taliban yetkilisinin tweet'i ile ortaya çıktı

Taliban yetkilisi Muhammed Celal, bu sabah Twitter mesajıyla heyetin yola çktığını duyurmuştu. Celal, “Dışişleri Bakan Vekili Mevlevi Amir Khan Muttaqi başkanlığındaki IEA'dan (Afganistan İslam Emirliği) üst düzey bir heyet bugün Türkiye'ye gitti” mesajını paylaştı. Celal'in tweet'inin ardından diplomatik kaynaklar ziyareti doğrulamıştı. heyet Ankara'da ilk temas için görüşmelerin başlamasını bekliyor.