Eski Pentagon yetkilisi: ABD, Çin'e göre 'anaokulu' seviyesinde

Pentagon'dan istifa eden kıdemli siber güvenlik yöneticisi Nicholas Chaillan, ülkesinin Çin’e karşı siber rekabeti kaybettiğini belirttiği açıklamalarda bulundu. Chaillan ABD’nin bazı kurumlarının siber ve yapay zeka kapasitesinin bu ülke ile karşılaştırıldığında 'anaokulu' seviyesinde olduğunu ifade etti.

Yayınlanma:
Güncelleme: 13 Ekim 2021 10:48
Eski Pentagon yetkilisi: ABD, Çin'e göre 'anaokulu' seviyesinde

ABD’nin bazı kurumlarının siber ve yapay zeka kapasitesinin Çin ile karşılaştırıldığında "anaokulu" seviyesinde kaldığını vurgulayan Chaillan, İngiliz Financial Times gazetesine yaptığı açıklamada, Çin’in siber ve yapay zeka konusunda ABD’nin çok önünde olduğunu ifade ederek, "15 yıl içinde Çin ile çatışma şansımız olmayacak. Şu anda iş zaten bitmiş. Bana göre çoktan (siber rekabet) bitmiş" dedi.

Sputnik'te yer alan habere göre, Google’ın ABD hükûmetiyle iş birliği yapmayı reddetmesinden dolayı Amerikan ulusal güvenliğinin zarar gördüğünü ifade eden Chaillan, 2 eylülde istifa ederken sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Pentagon’un siber güvenliğe ve yapay zeka teknolojisine para harcama konusunda isteksiz davrandığını ileri sürmüştü.