Taliban heyeti Moskova'da

Taliban heyeti, Afganistan konulu toplantıların gerçekleştirileceği Rusya’nın başkenti Moskova’daki Domodedovo Havalimanı’na iniş yaptı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 20 Ekim 2021 16:08
Taliban heyeti Moskova'da

Afganistan konulu toplantıya katılmak için Afganistan'dan gelen Taliban heyeti, Moskova’ya ulaştı. Rus basınının aktardığına göre, heyetin kendilerini bekleyen araçlara doğru yürüdüğü görülüyor.

Söz konusu toplantıya ilişkin daha önce açıklamalarda bulunan Taliban sözcüsü, örgütün toplantıya katılan ülkelerden ekonomik ve siyasi destek isteyeceklerini söylemişti. Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasına göre bugünkü Afganistan konulu üçüncü toplantıda ortak bildirinin kabul edilmesi planlanıyor.

İnsani kriz gündemi

Sputnik'te yer alan habere göre, Afganistan’daki askeri-siyasi durumun gelişimi ve kapsayıcı bir hükümet kurulmasına ilişkin beklentiler görüşmenin gündeminde olacak. Ülkede insani bir krizin yaşanmasının önlenmesi için uluslararası toplumun güçlerinin birleştirilmesi ile ilgili konular da masaya yatırılacak.

Ne olmuştu?

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Afganistan Özel Temsilcisi Zamir Kabulov, 20 Ekim’de Moskova'da Afganistan’la ilgili uluslararası bir görüşmeye ev sahipliği yapacaklarını söylemişti.

ABD askerleri, Afganistan'da 20 senelik varlıklarını sonlandırdı ve hemen ardından Taliban ülkede yönetimi tekrar ele geçirdi. Bu gelişmeler nedeniyle Kabulov, Moskova’daki görüşmelere Taliban temsilcilerinin davet edilip edilmeyeceği sorusuna, "Evet, davet edilecekler" yanıtını vermişti.