Suriye, Çin'in 'Kuşak Yol' projesine katıldı

Çin'in resmi haber ajansı Xinhua, Suriye'nin Kuşak ve Yol Girişimi'ne katıldığını yazdı. Ajans haberinde, mutabakat zaptının Şam'da düzenlenen bir törenle imzalandığını belirtti.

Yayınlanma:
Güncelleme: 14 Ocak 2022 16:59
Suriye, Çin'in 'Kuşak Yol' projesine katıldı

Suriye, imzaladığı bir protokolle, Çin’in "Kuşak, Yol" projesine katıldı. Çin tarafından 2013 yılında ortaya atılan 60’tan fazla ülkenin ticari altyapısını kalkındırarak modern İpek Yolu ekonomik kuşağı oluşturmayı öngören "Kuşak, Yol Projesi" için imza atan Suriye'nin de dahil olması, projenin "başarısı" olarak yorumlanıyor.

İmzalanan protokolü Çin'in resmi yayın organı Global Times’a değerlendiren uzmanlar, Suriye’nin bu projeye katılmasıyla Suriye’ye Çin’le ve diğer ülkelerle geniş işbirliği kapıları açacağının altını çizdi.

Suriye ile Çin arasında imzalanan protokolün önemine dikkat çekilen haberde bunun, Çin Devlet Başkanı Şi Çinping'in Kasım 2021'de Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile yaptığı telefon görüşmesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi'nin geçen yıl Temmuz ayında Suriye'ye yaptığı ziyaretin ardından gerçekleştiğine dikkat çekildi.

'Suriye'nin yeniden imarına yardımcı'

Uzmanlar, Suriye'nin sözkonusu anlaşmayı imzalamasının 2011 yılından bu yana süren iç savaş sebebiyle yaşadığı olumsuzluklar ve ekonomik yaptırımlara karşı ülkenin yeniden imarına yardımcı olacağını belirtiliyor.