Sri Lanka polisine vur emri

Sri Lanka polisi bugün yaptığı açıklamada, ülkedeki düzeni korumak amacıyla "vur emri" aldığını bildirdi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 11 Mayıs 2022 20:22
Sri Lanka polisine vur emri

Sri Lanka polisi bugün yaptığı açıklamada, ülkedeki kamu mallarının yağmalanması ya da söz konusu mallara hasar verilmesi olaylarını ve hayat tehlikesi oluşturan durumları önlemek amacıyla vur emri aldığını bildirdi.

Orduya da silahlanma

İngiliz haber ajansı Reuters, orduya da dün benzer bir silahlanma onayı verildiğini kaydetti.

Ne olmuştu?

Elektrik kesintilerinin 13 saati bulmasının ardından bir grup gösterici 31 Mart'ta Devlet Başkanı Gotabaya Rajapaksa'nın konutu yakınlarında toplanmaya başlamıştı. Polis göstericilere biber gazı ile müdahale etmiş ve bazı bölgelerde sokağa çıkma yasağı ilan edilmişti.

Gösterileri "terör eylemi" olarak nitelendiren ve yaşananlardan "aşırılıkçı güçleri" sorumlu tutan Devlet Başkanı Rajapaksa, 1 Nisan'da olağanüstü hal (OHAL) ilan etmişti.

OHAL tedbirleri, 5 Nisan'da kaldırılmış ancak ülke genelinde gösteriler devam etmişti. Bunun üzerine 6 Mayıs'ta yeniden OHAL ilan edilmişti.

Muhalefetin artan baskısı sonrası Devlet Başkanı Gotabaya Rajapaksa'nın ağabeyi Başbakan Mahinda Rajapaksa'yı görevden almaya niyetli olduğu iddiası gündeme gelmişti. Sözkonusu iddiaların ardından Başbakan Rajapaksa istifa etti.

İstifasını veren Başbakanın evinin ateşe verildiği görüntüler de sosyal medyaya yansıdı.