Seçimin galibi Scholz koalisyon ortaklarını açıkladı

Almanya SPD'nin adayı Scholz, 'seçimi kazandığını' belirterek Yeşiller ve Hür Demokrat Parti ile hükümet kuracağını söyledi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 27 Eylül 2021 11:00
Seçimin galibi Scholz koalisyon ortaklarını açıkladı

Almanya'da 16 yıllık 'Ebedi Şanşölye' lakaplı Angela Merkel dönemini bitiren 26 Eylül genel seçimlerinin sonuçları açıklandı. Buna göre anketlerde de önde giden Sosyal Demokrat Parti (SPD) yüzde 25,7 ile galip gelirken, muhafazakar Hristiyan Birlik Partileri (CDU-CSU) %24,1 oy oranı ile ikinci sırada yer aldı.

'Sonuçlardan memnunum'

SPD'nin Başbakan adayı Olaf Scholz sonuçların ardından memnuniyetini dile getirdi. 15 yıllık bir düşüşün ardından yükselişe geçen SPD'nin adayı Scholz, "Almanya’da iyi bir pragmatik hükümetin kurulması için görevin kendisine verildiğini” söyledi. Koalisyon görüşmelerini Noel'e kadar tamamlamak istediklerini belirten Scholz, "Bu ancak birbirimizle yapıcı şekilde konuşmakla olur" dedi.

Scholz, "seçimi kazandığını" belirterek Yeşiller ve Hür Demokrat Parti ile hükümet kuracağını söyledi.

CDU/CSU'nun tarihinin en düşük oyu

16 yıllık Angela Merkel döneminde iktidar olan Hristiyan Demokrat Birlik/Hristiyan Sosyal Birlik (CDU/CSU) adayı "Türk Armin" lakaplı Armin Laschet yüzde 24,1 oy oranıyla tarihinin en düşük oyunu aldı.

Birlik partilerinin 2013 seçimlerinde oy oranı yüzde 41,5 olurken, 2017'de ise yüzde 32,9'du.

Yeşillerde 'daha fazlasını' umut etmişti

Seçimlere yüksek hedeflerle giren ve sonuçlarda anketlerin üzerinde bir oy alacaklarına inanan Yeşiller'de buruk bir hava hakim. Beklentilerinin tersine anketlerde düşüşe geçen ve sonuçlarda da yüzde 14,8 oranıyla üçüncü büyük parti konumuna yükselen Yeşiller, beklentilerinin altında kalsa da tarihlerinin en yüksek oyunu aldılar.

Yeşiller Partisi Başbakan adayı Annalena Baerbock resmi Twitter hesabı üzerinden oy verenlere çok teşekkür ettiğini belirterek "Yeşiller ilk kez Başbakanlık için yarıştı" ifadelerini kullandı.

Koalisyon pazarlıkları gündemde

Başbakan Merkel'in koalisyon kurulana kadar görevde kalacağı ve koalisyon müzakerelerinin de Noel'e kadar uzayabileceği söyleniyor.