Almanya: İlk tahminler sonrası ilk açıklamalar

Alman Birinci Televizyon Kanalı ARD’nin yayımladığı ilk tahminlerin ardından Başbakan adaylarından açıklamalar geldi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 26 Eylül 2021 22:44
Almanya: İlk tahminler sonrası ilk açıklamalar

Alman Birinci Televizyon Kanalı ARD’nın yayımladığı ilk tahminlere göre, Hristiyan Birlik'ten (CDU/CSU) Başbakan adayı gösterilen Armin Laschet yüzde 24,5 oy alırken, Sosyal Demokrat Parti (SPD) tarafından aday gösterilen Olaf Scholz yüzde 25,7 oranıyla çok az bir farkla öne geçti.

Annalena Baerbock'u aday gösteren Yeşiller Partisi ise ilk tahminlere göre yüzde 14,3 oy aldı.

'Halkımız, başbakan olarak Olaf Scholz'u görmek istiyor'

Almanya'da Sosyal Demokrat Partinin başbakan adayı Scholz ilk tahminler sonrası yaptığı açıklamada, "Halkımız, başbakan olarak Olaf Scholz'u görmek istiyor" diye konuştu.

SPD'nin şansölye adayı Scholz, seçim sonuçlarını "büyük bir başarı" olarak nitelendirerek, seçmenlerin seçim sonucuyla açıkça "hükümet değişikliği" istediklerini belirtti. Scholz nihai sonuçları bekleyecekleri ifadelerine ekledi.

Laschet: Koalisyon kurmak için elimizden geleni yapacağız

Hristiyan Birlik partilerinin başbakan adayı Laschet ise, "Hristiyan Birlik partilerinin öncülüğünde bir koalisyon kurmak için elimizden geleni yapacağız" ifadelerini kullandı.

Laschet, 16 senelik dönemin Almanya için 'iyi yıllar' olduğunu vurgulayarak, Merkel'e teşekkür etti. Anketlere göre, seçimlerin başa baş geçtiğine işaret eden Laschet, "Bu seçim akşamı istisnai bir durum. Henüz elimizde güvenilir rakamlar yok. Ancak bu sonuçtan memnun olmadığımızı şimdiden söyleyebiliriz" diye konuştu.

Laschet, bu seçim gecesinin uzun geçeceğini ve nasıl sonuçlanacağının şimdiden söylenemeyeceğini ifade ederek, "Muhtemelen Almanya'da ilk kez hükümetin 3 partiyle kurulacağını" kaydetti.

Yeşiller anketlerin gerisinde

İlk tahminlere göre yüzde 14,3 düzeyinde oy alan Yeşiller Partisi bu zamana kadar aldığı en yüksek oy oranına sahip oldu. Yeşiller Partisi Başbakan adayı Annalena Baerbock, "Daha fazlasını istemiştik" dedi.

İlk tahminlere göre Hür Demokrat Parti (FDP) yüzde 11,5 ve Almanya İçin Alternatif (AfD) yüzde 10,5, Sol Parti ise yüzde 5 oranında oy aldı.