Almanya seçimlerinde son dakika analizi

Halk TV'de Dağıstanlı'nın konuğu olan CHP Berlin Birliği Başkanı Kolat, Almanya'da gerçekleştirilmekte olan seçimlerde, 'katılımın yüksek olduğunu' ifade etti.

Yayınlanma:
Güncelleme: 26 Eylül 2021 16:49

16 yıl süren Merkel dönemi ardından Almanya, bugün yeni şansölyeyi seçmek için sandık başında.

'SPD önde'

Almanya'nın seçim gündemine ilişkin açıklamalar yapmak için Halk TV'de Sorel Dağıstanlı'nın konuğu olan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Berlin Birliği Başkanı Kenan Kolat, seçimlerde Sosyal Demokrat Parti'nin (SPD) önde olduğunu belirtti. Öte yandan seçime katılım oranlarının yüksek olduğunu vurgulayan Kolat, "Sabah seçim bölgesine uğradığımda büyük bir kalabalık vardı. Alman ajansları da seçime katılımın yüksek olduğunu belirtiyor. Yollarda trafik var. Umarım Türk kökenliler de seçimlerde katılım yoğunluğu gösterir çünkü ne kadar çok kişi oy verirse ırkçılığa karşı o kadar mesaj vermiş oluruz" diye konuştu.

'Toplam 115 Türk kökenli aday'

Toplam 115 Türk kökenli aday olduğunu belirten Kolat, "14 ya da 18 kadar Türk kökenli aday, parlamentoya girebilir" dedi.

Seçimin nihai sonuçlarının kesin olarak yarın konuşulabileceğini belirten Kolat, "Parlamentoya giren Türk kökenli arkadaşlarımıza toplumumuzun beklentilerini iletecek ve aktarmalarını bekleyeceğiz" ifadelerini kullandı.