Almanya'da adaylar oylarını kullandı: Laschet'in kullandığı oylar göründü

Almanya'da seçimler sabah saatlerinde başladı. Yaklaşık 60,4 milyon seçmenin bulunduğu ülkede adaylar da oylarını verdi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 26 Eylül 2021 19:01
Almanya'da adaylar oylarını kullandı: Laschet'in kullandığı oylar göründü

Almanya yeni şansölyesini seçmek için sandık başına gitti. 60,4 milyon seçmenin bulunduğu ülkede seçimlere katılımın yüksek olması bekleniyor.

Dünya çapında merakla beklenen Almanya seçimlerinde, Başbakan adayları da sandık başına giderek oylarını kullandı.

Laschet'in oyları göründü

Merkel'in halefi ve Hristiyan Birliğin (CDU) Başbakan adayı Armin Laschet, memleketi Aachen'da oy kullandığı esnada pusulasını ters katlayıp, kullandığı oyların görünmesine neden oldu.

DW Türkçe'nin aktardığına göre, Federal Seçim Merkezi'nin internet sayfasında, seçmenlerin oy pusulalarını katlarken tercihlerinin görünmemesine dikkat etmeleri, aksi halde seçmenlerin oylarının "geçersiz sayılabileceği" bilgisi yer alıyordu. Bu bilgi doğrultusunda oyunun akıbeti belirsiz olan Laschet için Alman Seçim Kurulu açıklama yaptı.

Açıklamada CDU adayı Laschet'in kendi partisine oy vermesinin beklendiği ve bu sebeple "seçmene tesir etme çabası" olarak değerlendirilemeyeceği için geçersiz sayılmayacağı belirtildi.

Seçim devam ediyor

Sabah saatlerinde seçimin başladığı Almanya'da oy verme işlemleri devam ediyor. Sosyal Demokrat Parti'nin (SPD) adayı Olaf Scholz yaşadığı Potsdam kentinde sandığa eşiyle birlikte giderek oy kullandı.

Yeşiller Partisi adayı Annalena Baerbock da Potsdam'da sandığa gitti.

Seçim öncesi yapılan anketlerde, SPD'nin adayı Scholz'un oy oranı yüzde 25-26 aralığındayken, CDU'nun adayı Laschet'in yüzde 22-25 arasında olduğu gözlemlenmişti. Baerbock'un oy oranı ise yüzde 16-17 arasında değişkenlik gösteriyordu.