Rusya ve Fransa şampanya krizi için masada

Rusya ve Fransa 'şampanya' anlaşmazlığı nedeniyle çalışma grubu kuracak. Rusya Tarım Bakan Yardımcısı Sergey Levin ve Fransa Tarım Bakanı Julien Denormandie Rusya’da şampanya ile ilgili getirilen yeni yasayı konuştu.

Yayınlanma:
Güncelleme: 19 Eylül 2021 14:21
Rusya ve Fransa şampanya krizi için masada

Tartışmanın çözüme kavuşturulması üzerinde anlaşan taraflar, görüşmeyi ve konuyla ilgili çalışma grubu kurmayı planlıyor.

Rusya ve Fransa, Fransız şampanya üreticilerinin kendi ürünlerini ‘köpüklü şarap’ olarak nitelendirilmesine ilişkin yasanın ardından iki taraf arasında oluşan anlaşmazlıkların çözülmesi için görüşmeler yürütmek üzerinde anlaştı. Sputnik'in Reuters’dan aktardığına göre, iki ülke konunun çözülmesi için çalışma grubu kurmayı da planlıyor.

Yasa ile Rusça ‘şampanya’ anlamına gelen ‘şampanskoye’ ibaresinin sadece Rusya topraklarında üretilmiş olan ürünlerde kullanılmasına izin veriliyor. Böylelikle yurtdışında üretilen bu tip ithal ürünlerin üzerinde ‘köpüklü şarap’ ibaresinin yer alması isteniyor.

Kararı şaşkınlıkla karşılayarak duruma tepki göstermişti

Fransız üreticilerin şişelerin üzerinde ‘champagne’ ibaresini kullanması yasaklanmıyor, Rusça olan ‘şampanskoye’ ibaresinin kullanımı için ürünün yerli üretim olması şart koşuluyor.

İthal ürünlerinin türünün belirtilmesi için ‘köpüklü şarap’ ifadesinin kullanılması gerekiyor. Ancak Fransız yetkililer ve şarap üreticileri kararı şaşkınlıkla karşılayarak duruma tepki göstermişti.