Ruslar sınırda, Blinken Kiev'de boy gösteriyor

Rus Birlikleri'nin askeri tatbikat için Belarus'a gitmesi ardından Rusya'nın Ukrayna sınırında askeri varlığını artırması Batıyı tedirgin etmeye devam ederken ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, Ukrayna'ya gideceğini açıkladı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 18 Ocak 2022 16:48
Ruslar sınırda, Blinken Kiev'de boy gösteriyor

Amerika'nın önde gelen gazetelerinden Washington Post'un haberine göre, geçtiğimiz hafta gerçekleşen Ukrayna konusunun görüşüldüğü NATO-Rusya görüşmelerinin anlaşmazlıkla bitmesi ardından Blinken, "alelacele" bir geziyle Kiev'e gidecek.

Gazete sözkonusu geziyi "Dışişleri Bakanı Blinken, ABD'nin Ukrayna'ya desteğini göstermek için Kiev'e gidecek" ifadeleriyle gündemine taşıdı.

ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada ise Blinken'in Çarşamba günü Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ve Dışişleri Bakanı Dmitri Kuleba ile "ABD'nin Ukrayna'nın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne olan bağlılığını güçlendirmek için" görüşeceği bildirildi.

Rus Birlikleri Belarus'ta

ABD Dışişleri Bakanı'nın Ukrayna gezisinin açıklanmasından kısa bir süre önce ise Rus Birlikleri'nin tatbikat için Ukrayna'nın sınır komşusu Belarus'a gittiği gündeme gelmişti.

AFP'nin aktardığına göre, Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock'un Ukrayna'ya yönelik endişeleri görüşmek için Moskova'da bulunduğu sırada Belarus Savunma Bakanlığı tarafından yayınlanan, karla kaplı trenlerden boşaltılan tanklar da dahil olmak üzere askeri araçların sevkiyatını gösteren bir video gündeme geldi.

Almanya Dışişleri Bakanı Rusya'daydı

Almanya Dışişleri Bakanı Baerbock, Moskova'dan önce Kiev'e yaptığı seyahatte ise "Almanya'nın Ukrayna'nın güvenliğini garanti altına almak için ellerinden geleni yapacağını" söylemişti.

Almanya Dışişleri Bakanı Baerbock, Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile ilk bire bir görüşmesi için Moskova'daydı.