Putin'den Ukrayna ordusuna darbe çağrısı

Rus birlikleri Moskova'nın başlattığı operasyonun ikinci gününde Ukrayna'nın başkentine kuzeyden giriş yaptı. Ukrayna hükümeti ise Rus birliklerinin girişini doğruladı. Ukrayna İçişleri Bakanı Danışmanı, "Bugün en zor gün olacak" diyerek Kiev'e tank saldırısı beklendiğini açıklamıştı. İşte son gelişmeler...

Yayınlanma:
Güncelleme: 26 Şubat 2022 09:35

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Donbass'a yönelik askeri operasyon başlatması fakat sürpriz bir şekilde Ukrayna'nın tüm bölgelerine Rus askerlerinin girmesiyle başlayan savaş ikinci gününde.

Rus sabotaj gruplarının Kiev'e girdiğini açıklayan Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski, Rus işgalinin ilk gününde 137 kişinin hayatını kaybettiğini, 300’den fazla kişinin de yaralandığını belirtti. Rusya ise Çernobil santralinde kontrolü sağladığını duyurdu. Gelen son bilgilere göre, Rus tankları başkent Kiev'de. Sabah saatlerinde ise başkent Kiev'de art arda patlamaların yaşanması ardından bölgede hareketlilik devam ediyor.

DHC lideri Puşilin: Silah bırakmayan Ukraynalı askerler yok edilecek, çok az zaman kaldı

Donetsk Halk Cumrhuriyeti (DHC) Başkanı Puşilin, silah bırakmayan Ukraynalı askerlerin yok edileceğini belirterek, “Doğru kararı vermek için çok az zaman kaldı” dedi.

Gönüllü olarak teslim olan Ukraynalı asker sayısının giderek arttığını söyleyen DHC Başkanı Denis Puşilin, “Ukrayna silahlı oluşumlarının tüm askerlerine bu arkadaşlarını örnek almalarını tavsiye ederim. Silah bırakmayan yok edilecek. Doğru kararı vermek için çok az zaman kaldı” ifadesini kullandı.

Zelenski ve Biden görüştü

Zelenski Twitter'dan yaptığı paylaşımında ABD Başkanı Joe Biden ile görüştüklerini ifade etti. Zelenski, yaptırımların güçlendirilmesi, somut savunma yardımı ve savaş karşıtı bir koalisyon hakkında görüştüklerini belirtti.

'Kiev'deyiz, Ukrayna'yı savunuyoruz'

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski, "Bir bütün olarak Kiev'deyiz, Ukrayna'yı savunuyoruz" dedi. 

NATO zirvesi sona erdi!

NATO, Ukrayna zirvesi sonrası yaptığı açıklamada, "Putin'in saldırı kararı korkunç bir hata" dedi.

Putin Ukrayna askerlerine seslendi: Gücü kendi elinize alın

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Güvenlik Konseyi'nde açıklamalarda bulundu. Putin "Sivillerin yaşadığı bölgelerde ateş açılmasını sağlamaya çalışıyorlar. Öncelikle bunu yapıp sonrasında 'Rusya sivillere saldırdı' diyorlar" dedi.

Putin, "Elimizdeki istihbarata göre Bandera’cılar ve neo-Naziler, füze sistemleri dahil ağır silahları doğrudan büyük şehirlerin merkezdeki bölgelerine yerleştiriyorlar. Bu şehirlere, Kiev ve Harkov da dahil. Bu şekilde, Rusya’nın saldırı sistemlerini, yerleşim yerlerine karşı ateş açmaya yönlendirmeyi planlıyorlar. Esasında, onlar, sonradan Rusya’yı sivil kayıplara sebep olmakla suçlamak için insanları kendilere kalkan yaparak, dünyanın her yerinde görebileceğiniz teröristler gibi davranıyorlar. Ukrayna Silahlı Kuvvetleri askerine bir defa daha sesleniyorum. Neo-Naziler ve Bandera’cıların çocuklarınızı, eşlerinizi, yaşlılarınızı canlı kalkan olarak kullanmalarına izin vermeyin. Gücü kendi elinize alın! Görünen o ki, Kiev’e oturup Ukrayna halkını esir alan bir grup uyuşturucu bağımlısı ve neo-Nazi’ye kıyasla, sizinle bir anlaşmaya varmamız daha kolay olacak" ifadelerini de kullandı.

Rusya Güvenlik Konseyi'nde konuşan Putin "Şehirlerin merkez kısımlarına Kiev de dahil olmak üzere mevcudiyet sergilediklerini görüyoruz. Sivillerin yaşadığı bölgelerde ateş açılmasını sağlamaya çalışıyorlar. Öncelikle bun yapıp sonrasında 'Rusya sivillere saldırdı' diyorlar. Özel operasyon sırasındaki ana çatışmalar düzenli Ukrayna birlikleriyle değil, milliyetçi oluşumlarla" dedi.

Ukrayna'dan Rusya'ya nota

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Ukrayna'nın dün Moskova'ya diplomatik ilişkilerin kesilmesiyle ilgili nota gönderdiğini söyledi. Haftalık basın toplantısında konuşan Zaharova, Kiev'in Moskova'yla diplomatik ilişkileri kesmesinden üzüntü duyduklarını ancak tarihin her şeyi yerli yerine koyacağını umduklarını belirtti.

Zaharova, harekatın Ukrayna'daki sivil nüfus için hiçbir tehdit oluşturmadığının altını çizerek şöyle konuştu: "Dün Ukrayna Dışişleri Bakanlığı'ndan diplomatik ilişkilerin kesildiğine dair bildirimin yer aldığı nota aldık. Anladığınız üzere, bu bizim seçimimiz değil. Diplomatik ilişkilerin kesilmesi, Kiev hükümetinin belirli bir amaca yönelik Rusofobik politikasının mantıklı bir sonucu."

Çekya: Rusya vatandaşlarına oturum izni vermeyi durdurdu

Çekya Başbakanı Petr Fiala, Rusya vatandaşlarına oturum izni vermeyi durdurduklarını söyledi.

Eski Devlet Başkanı Poroşenko elinde silahla Kiev'de

CNN'in Kiev'den canlı bağlantı gerçekleştirdiği eski Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, kendisine yöneltilen 'Kendinizi nasıl savunacaksınız?' sorusuna elindeki tüfeği göstererek cevap verdi.

Eski Dünya Ağır Sıklet Boks Şampiyonu ve Kiev Belediye Başkanı Vitali Klitschko'nun, "Bir seçim hakkım yok. Savaşacağım. Ukrayna'ya, ülkeme ve ülkemin insanlarına inanıyorum" dediği belirtiliyor. Klitschko'nun askeri kamuflaj ve silahlarla görselleri de paylaşılıyor.

Kremlin: Müzakere için heyet göndermeye hazırız

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, "Rusya, Ukrayna'yla müzakere için Minsk'e heyet göndermeye hazır" dedi.

Peskov açıklamalarına şöyle devam etti: "Bilindiği üzere, Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski, Ukrayna'nın tarafsızlık statüsünü konuşmaya hazır olduğunu söyledi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, en başından beri harekatın amacının Ukrayna'nın silahsızlandırılması ve Nazilerden arındırılması yoluyla Donetsk ve Lugansk Halk Cumhuriyetlerine yardım etmek olduğunu belirtti. Bu bağlamda, Zelenski'in teklifine cevaben Putin, Minsk'e Rusya Savunma Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı ve Devlet Başkanlığı İdaresi temsilcileri düzeyinde bir heyet göndermeye hazır."

Rusya: Milliyetçi liderliğiniz teröristlerle aynı yöntemleri kullanıyor

Rusya Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Milliyetçi liderliğiniz teröristlerle aynı yöntemleri kullanıyor. Sizi canlı kalkan olarak kullanmak istiyorlar. Rus silahlı kuvvetleri Ukrayna başkentinin yerleşim bölgelerine herhangi bir saldırı yapmayacak" dedi.

Yetkililer açıklamalarında, Kiev’in dışındaki Gostomel hava üssünün Rusya’nın hava indirme güçleri tarafından ele geçirildiğini kaydetti. Hava üssünün 200’ü aşkın Rus helikopterinin yer aldığı bir operasyonla ele geçirdiğini belirten savunma yetkilileri, söz konusu operasyon sırasında Rusya ordusunun bir kayıp vermediğini rapor etti.

Rusya savunma yetkilileri ayrıca, Çernigov kentini de bloke ettikleri ifadelerini kullandı.

Bakanlık'tan yapılan açıklamanın satırbaşları: 

 • Kiev’i batıdan bloke ettik
 • Rus birlikleri Çernigov ablukasını tamamladı
 • Rusya savunma yetkilileri, Kiev’in sivillerin yaşadığı yerleşim yerlerine asla saldırı gerçekleştirmeyeceklerini belirtti.
 • Pentagon ve CIA danışmanları, Ukrayna askeri liderliğine, yerel sakinlere geri dönüş ateşini kışkırtmak için yerleşim bölgelerine roket güdümlü topçu sistemlerinin nasıl yerleştirileceğini öğretti.
 • Kiev yönetiminin kendi topçularının atış mevzilerini kapatmak için yerleşim alanlarını kullanması bir savaş suçudur. Bu yöntemi biliyoruz. Bu yöntemler Ortadoğu'da ve diğer ülkelerde CIA tarafından denetlenen teröristler tarafından aktif olarak kullanılmaktadır.

İşte dört koldan kuşatmanın haritası:

harita-4.jpeg

Ukrayna'da sivillere silah dağıtılıyor

 

Rus güçleri başkent Kiev’e doğru ilerlemeye başlarken Ukraynalı sivillerin de silahlanmaya başladığı iddia edildi.

Sosyal medyada yayınlanan görüntülerde silah yüklü kamyonlardan Rus güçlerine karşı şehrin savunulması için sivillere silah dağıtıldığı görüldü.

Gelen görüntülere göre Ukrayna silahlı kuvvetleri, Kiev Obolon'da, hiçbir belge olmadan düzinelerce silahı insanlara dağıtıyor.

Zelens ki, Putin'i müzakere masasına davet etti

Ukrayna Devlet Başkanı  Volodimir Zelenski, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e müzakere masasına oturma teklifi yaptı.

Ukrayna lideri Zelenski, Telegram hesabında yayınlanan görüntülü konuşmasında, “Rusya Federasyonu Devlet Başkanı’na (Vladimir Putin) bir defa daha seslenmek istiyorum: gelin, insanların ölmelerini durdurmak için müzakere masasına oturalım” ifadelerini kullandı.

Haberde öte yandan Rusya Devlet Başkanı Putin'in Rusya'nın Ukrayna ile üst düzeyde müzakere etmeye hazır olduğunu söylediği bilgisi de yer aldı.

Rus basını, Çin basınında yer alan haberi aktardı. Habere göre,  Çin Devlet Başkanı Şi Çinping'in Putin'i aradığını ve Çin'in Rusya ile Ukrayna arasında müzakere edilen bir anlaşmadan yana olduğunu söylediği bildirildi.

Daha önce Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski’nin, ülkesinin tarafsız ilan edilmesi olasılığını görüşmek istemesini olumlu değerlendirmiş, ancak Rusya lideri Putin ile Zelenski’nin bir araya gelme ihtimali konusunda yorum yapmamıştı.

Sovyet Bayrağı taşıyan tank görüntülere yansıdı

Rusya'nın Ukrayna'ya müdahalesi sırasında Sovyet bayrağıyla geçiş yapan T-72 model bir tank görüntülendi. Sovyet bayrağı taşıyan tankın görüntüleri sosyal medyada gündem oldu.

Vatikan'dan açıklama Papa endişesini dile getirdi

AFP'nin aktardığına göre, Papa Ukrayna'nın işgali konusundaki 'savaş endişesini' ifade etmek için Rus büyükelçisiyle görüştü.

Kremlin Sözcüsü: Yaptırımlara misilleme ile yanıt vereceğiz

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, yaptığı açıklamada Rusya'nın ABD ve AB tarafından uygulanan yaptırımlara karşılıklılık ilkesine göre misilleme önlemleri alarak yanıt vereceğini söyledi.

Peskov, Kremlin'in Zelenski'nin Ukrayna'nın tarafsız statüsü konusunda müzakerelere hazır olduğuna ilişkin açıklamayı dikkate aldığını, analiz edeceğini, bunu "olumluya doğru bir hareket" olarak değerlendirdiklerini söyledi.

Kremlin Sözcüsü, "Rusya-Batı ilişkilerinde normalleşme döneminin öyle ya da böyle geleceğinden eminiz" dedi.

'Hayalet şehir Kiev'

Bölgeden bildiren Gazeteci Azad Altun ise halktv.com.tr'ye verdiği demeçte Kiev'deki hükümet binasının çevresinden çatışma seslerinin geldiğini ancak bölgenin şu an için sakin olduğunu ifade etti. 

whatsapp-image-2022-02-25-at-13-37-34-1.jpeg
Fotoğraf: Azad Altun / Kiev Bağımsızlık Meydanı

Altun, Kiev'i hayalet şehre benzeterek, "Şu an sokaklar bomboş. Ben bile sokaklarda yürürken korkuyorum. Kiev adeta hayalet şehre dönmüş durumda. İnsanlar şehri terk ederek Avrupa'ya ulaşmaya çalışıyorlar" dedi.   

Rus tankları Kiev'e girdi

Ukrayna hükümeti, Rus birliklerinin kuzeyden Kiev'e girdiğini doğruladı. Kiev'de hükümet binasının yakınında silah sesleri duyulduğu bildirilirken, Rus güçlerine ait tankların da Ukrayna'nın başkenti Kiev'e girdiği görüntüler paylaşılmaya başlandı.

Rus güçleri Kiev'de ilerlemeye devam ederken, şehirde siren sesleri yeniden duyuldu. Bölgeden paylaşılan görüntülerde Rus tankının bir sivil aracı ezdiği görülüyor. 

Öte yandan Rus ve Ukrayna birlikleri arasında çatışmaların yaşandığı görüntüler de paylaşılmaya devam ediliyor.

Zelenski, Kiev'e füze saldırısı olduğunu söyledi, Rusya yalanladı

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski, Cuma sabahı erken saatlerde ulusal bir konuşmada Rus füze saldırılarına ilişkin çok sayıda raporu doğruladıklarını ifade etmişti. 

Rus haber ajansı RIA Novosti'ye konuşan Rusya Savunma Bakanlığı'ndan bir kaynak ise, "Rus silahlı kuvvetleri Kiev'e füze saldırısı düzenlemedi" açıklaması yaptı. 

Lavrov'dan 'kendi kaderini tayin hakkı' çıkışı

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un Lugansk Halk Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı ve Donetsk Halk Cumhuriyeti Dışişleri Bakan Yardımcısı ile bir araya geldi. Rus bakan burada yaptığı açıklamalarda, "Bu operasyon Ukraynalıların zulümden kurtulup kendi geleceklerini özgürce belirlemeleri için yapılıyor" ifadelerini kullandı. 

Rusya Dışişleri Bakanı'nın konuşmasından satırbaşları şöyle: 

 • Batı hep birlikte Ukrayna’da alenen yaşanan soykırım gerçeğini inkar ediyor.
 • Rusya, BM İnsan Hakları Toplantısı için Donbas’taki durumla ilgili özel bir sergi hazırlıyor.
 • Batı, Ukrayna rejimini desteklerken, Kiev’in sivil halka yönelik işlediği askeri suçlara göz yumdu. Batı ve Ukrayna’nın eylemleri, Ukrayna’yı trajediye sürükledi.
 • Batı, Ukrayna’nın kadın, çocuk ve yaşlıları öldürmesine, sivil altyapıların tahrip edilmesine göz yumdu, neo-Nazizm ve Rusofobinin hızla artmasını sessizce teşvik etti.
 • Batı, Minsk anlaşmalarını sabote etmesi ve nihayetinde de bu anlaşmaları yok etmesi sırasında Kiev rejiminin yanında yer aldı. NATO ve Avrupa birliği, son haftalarda en sonunda güç kullanarak Donetsk ve Lugansk'ı ele geçirme girişiminde bulunduğu sırada Kiev’i korudu.
 • Kiev. Ukrayna’nın NATO’ya girmesinden başka alternatif olmadığını söyleyip nükleer silah edinme tehdidinde bulundu. Bu durumda yardım talebine kayıtsız kalamazdık.
 • Askeri ve teknik alanda ve ekonomi alanında hükümetlerarası anlaşmalar üzerinde uzlaşılmasını konuştuk.
 • Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Rusya’nın görüşmeleri reddettiği konusunda yalan söyledi, Normandiya görüşmelerinde alınan kararların uygulanması yönünde çalışmak istemedi.
 • Lugansk ve Donetsk halk cumhuriyetlerinden Rusya’ya 110 binden fazla göçmen geldi.
 • Mevcut Ukrayna yönetimini demokratik olarak kabul etmek için hiçbir imkan görmüyoruz.
 • Kiev tarafından Donbass’a uygulanan ticaret ablukası çerçevesindeki tüm kısıtlamaların geride bırakıldığını umuyorum.
 • Kimsenin Ukrayna’yı işgal etmek gibi bir planı yok.
 • Donetsk ve Lugansk temsilcileriyle büyükelçiliklerin açılmasını görüştük.
 • Zelenski, Ukrayna’nın tarafsızlık statüsünü konuşmak istediğini söylerken yalan söylüyor.
 • Ukrayna’nın dışarıdan kontrol edilen bir ülke ve Moskova’yı zapt etmek için kullanılan bir araç olmaya son vermesiyle ilgileniyoruz.

Donbass’tan Rusya’ya 120 bin sivil tahliye edildi

Rusya parlamentosunun üst kanadı Federasyon Konseyi’nin Başkan Yardımcısı Andrey Turçak, Donetsk ve Lugansk halk cumhuriyetleri sakinlerinin tahliyesinin başlamasından beri Donbass’tan Rusya’ya 120 bin kişinin sığındığını belirtti. Turçak, Donbass sakinlerinin barınmaları için Rusya’nın 15 bölgesinde geçici merkezler kurulduğunu sözlerine ekledi.

Kızılay'dan Ukrayna'ya üç TIR yardım gidecek

Kızılay Ukrayna'ya insani yardım göndereceğini açıkladı. Üç yardım TIR'ının bugün yola çıkması bekleniyor. 

Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık, "Kızılay ekibimiz Depo Çadırları,evlerini terketmiş insanlara yönelik Afet Barınma Çadırları ve tahliye olan vatandaşlarımıza da destek verecek Seyyar İkram Araçları ile bölgeye hareket ediyor" dedi.

Ukrayna: 800 Rus askeri etkisiz hale getirildi

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Başkomutanı Valeriy Zalujnıy Rusya'nın ülkesine karşı kayıplarının ilk günde 30'dan fazla tank, yaklaşık 130 zırhlı araç, 7 uçak ve 6 helikopter olarak tahmin edildiğini açıkladı. Ukrayna, Rusya'nın 203 saldırısına maruz kaldığını ve 800 Rus askerinin etkisiz hale getirildiğini duyurdu

Rusya, hava sahasını İngiltere'ye kapattı 

Rusya Federal Havacılık Kurumu (Rosaviatsiya), İngiliz uçaklarının transit uçuşlar da dahil Rus hava sahasını kullanmasına kısıtlama getirildiğini açıkladı.

Rus silahlı kuvvetlerinin saldırısında 3 sınır muhafızı hayatını kaybetti

Ukrayna’nın Zaporojye bölgesine Rus Silahlı Kuvvetlerince yapılan saldırıda, 3 sınır muhafızının hayatını kaybettiği bildirildi.

Zaporojye İl Devlet İdaresi Başkanı Aleksandr Staruh, basına yaptığı açıklamada, bölgedeki Primorsky Posad sınır noktasına dün gece Rus ordusunca yapılan saldırı sonucu Ukraynalı 3 sınır muhafızının öldüğünü aktardı.

Staruh, "Maalesef gece kayıpsız geçmedi. Sahildeki Melitopol bölgesinde bulunan sınır karakolumuza saldırı düzenlendi. Muhafızlarımızdan 3 kahraman hayatını kaybetti. Melitopol şehri çevresinde zor bir durum gelişti. Gün zor olacak" ifadelerini kullandı.

Daha önce Zaporojye bölgesindeki Primorsky Posad sınır birimine sabah 04:25'te füze saldırısı düzenlendiği bildirilmişti.

Ukrayna: Çernobil'de radyasyon seviyesinde artış!

Ukraynalı yetkililer tarafından yapılan açıklamada Rusya'nın kontrolü ele geçirdiği Çernobil bölgesinde radyasyon seviyelerinde artış olduğunu belirtildi.

Rusya ise paraşütçülerinin Çernobil santralinin kontrolünü ele geçirdiğini söyledi ve bir problem olmadığını ifade etti.

'Kiev'e tank saldırısı bekleniyor'

Ukrayna İçişleri Bakanı Danışmanı, "bugün en zor gün olacak" diyerek Kiev'e tank saldırısı beklendiğini açıkladı. Ukrayna İçişleri Bakanı Danışmanı Anton Geraşçenko, "Rus güçlerinin tank kullanarak başkente ilerleyeceklerini ancak Ukrayna güçlerinin de anti-tanklarla karşılık vereceklerini" ifade etti.

Rus ordusu Kiev'e ilerliyor

Ukrayna Savunma Bakan Yardımcısı Anna Malyar, Rus askerlerinin Ukrayna ordusuna ait bazı araçları ele geçirdiğini ve Kiev’e doğru hareket ettiğini bildirdi.

Malyar, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Rus askeri birliklerinin Ukrayna Silahlı Kuvvetlerine ait 2 aracı ele geçirdiğini ve askerlerin Ukrayna formasını giyerek Obolon Mahallesi'nden Kiev merkezine doğru ilerlediğini aktardı.

Malyar, "Onların arkasından Rus askeri kamyonlarının olduğu bir konvoy ilerliyor. Onlar mutlaka etkisiz hale getirilecektir" ifadelerini kullandı.

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığından yapılan açıklamada da Ukrayna ordusunun hava kuvvetlerinin Kiev’in gökyüzünü koruduğu belirtilerek sabah saat 04.00’ten sonra Ukrayna hava savunma sisteminin başkent üzerine yapılan roket saldırılarını engellediğine dikkat çekilmişti.

Kiev’de ve Lviv şehrinde sabah erken saatlerde siren sesleri ve art arda patlama sesleri duyulmuştu.

'Ukrayna güçlerinin ateşi bir okula isabet etti'

Donetsk bölgesinde yer alan Gorlovka kentinin idarecileri, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri tarafından ateşlenen bir top mermisinin bir okul binasına isabet ettiğini açıkladı.

Ukrayna'da halk sığınaklara indi

Ukrayna’nın başkenti Kiev’de bu sabah hava saldırısı sirenlerinin çalmasıyla halk sığınaklara indi.

Savunma Bakan Yardımcısı Anna Malyar, Rus güçlerinin Ukrayna Silahlı Kuvvetlerine ait iki askeri aracı ele geçirdiğini ve kent merkezine doğru ilerlediğini duyurdu. Rus askeri kamyon konvoyunun da bu iki aracı takip ettiği belirtildi.

Kiev’de hava savunma sistemi iki saldırıyı durdurdu

Rus güçleri tarafından Kiev’i hedef alan iki hava saldırısı Ukrayna hava savunma sistemi tarafından durduruldu.

Sivil vatandaşlar hava saldırısı sirenleriyle uyandı ve sığınaklara yönlendirildi.

Saldırılardan önce uçak veya drone sesi duyulduğu ifade edildi. Kiev'de duyulan iki güçlü patlamanın Ukrayna hava savunma sistemlerinden kaynaklı olduğunu bildirdi

Fransa Savunma Bakanı Florence Parly bir açıklama yaparak, "Avrupa'da kimsenin Rusya ile savaşa girme gibi bir isteği yok" dedi.

Zelenski: Müzakere masasına oturmalıyız

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski, Polonya lideri Andrzej Duda ile görüşmesinden sonra sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yaptı. Zelenski, sözkonusu Twitter paylaşımında "Rusya'yı hep birlikte müzakere masasına oturtmalıyız. Savaşla mücadele koalisyonuna ihtiyacımız var" dedi.

Ukrayna ordusu: Gostomel kontrolümüz altında

Ukrayna ordusunun, Rus askeri birliklerinin ele geçirmeye çalıştığı Kiev’deki Gostomel askeri havaalanının kontrolünü elinde tuttuğu bildirildi. Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, sosyal medya hesabından Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısına yönelik güncel bilgiler paylaştı.

Yapılan açıklamada, gece Rus askeri birliklerine karşı Ukrayna savunma güçlerinin direnmeye devam ettiği belirtildi. Rus birliklerinin Kropivnitskiy şehrinde hava saldırıları düzenlediği bildirilen açıklamada, Vilkovo ve Tiraspol’de Rus helikopterlerinin önemli faaliyetlerinin kaydedildiği aktarıldı.

Ukrayna hava saldırı birliklerinin çok sayıda Rus zırhlı aracının ilerlediği Teteriv nehrinin bulunduğu Dymer ve İvankov yerleşim bölgelerinde Rus birliklerine karşı muharebe operasyonları yürüttüğüne dikkat çekilen açıklamada, nehrin üzerindeki köprünün yıkıldığı vurgulandı.

Kiev’deki Rus güçlerinin kontrolüne almaya çalıştığı Gostomel askeri havaalanının durumu hakkında da bilgi verilen açıklamada, "Ukrayna savunma güçlerinden bir diğer taktik grup, dün Rus hava indirme kuvvetlerinin akın ettiği Gostomel havaalanını tutuyor" ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, Ukrayna ordusunun hava kuvvetlerinin Kiev’in gökyüzünü koruduğu belirtilerek, sabah saat 4’ten sonra Ukrayna hava savunma sisteminin başkent üzerine yapılan roket saldırılarını engellediğine işaret edildi.

Ukrayna’nın başkenti Kiev’de sabah erken saatlerde siren sesleri ve art arda patlama sesleri duyulmuştu. Şehirde bir mahalledeki konut, roket parçalarının düşmesi nedeniyle hasar görmüş, çıkan yangın söndürülmüştü. Olayda 8 kişinin yaralandığı bildirilmişti.

Başkentte siren sesleri duyuldu

Kiev'de yerel saatle 07:05'ten itibaren 2 dakika boyunca sirenler çaldı. Ukrayna'nın başkenti Kiev'de yerel saatle 04:20'den sonra da art arda patlamalar yaşanmıştı. Ayrıca yerel saatle 06:17'de ve 06:42'den sonra da patlamalar gerçekleşmişti.

Yerel bir yetkiliden yapılan açıklamaya göre, başkent Kiev'de Rusya'nın askeri operasyonunda bazı konutların roket düşmesi sonucu hasar aldığı belirtilirken, 8 sivilin yaralandığı açıklanmıştı.

Kiev'de yerel saatle 04.20'den sonra art arda patlamalar yaşandı.

Dün de Kiev'in yanı sıra Harkov, Kramatorsk, Mariupol, Mykolaiv ve Odessa kentlerinde yerel saatle 04.50'den sonra art arda patlamalar yaşanmıştı.

Özellikle Kiev'de çok sayıda patlama meydana gelirken kentte sirenler çalmıştı.

Bazı siviller kenti terk etmeye çalışırken bazıları da metro istasyonları ve evlerinin bodrumlarına sığınmış, banka ve eczane önlerinde kuyruklar oluşmuştu.

Hostomel geri alındı

Rusya'nın saldırılarından sonra birçok stratejik noktaların ve tesislerin kontrolünü kaybeden Ukrayna en önemli havaalanlarından biri olan Hostomel Antonov Askeri Havaalanı'nı Rus birliklerinden geri alındığını duyurdu.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski'nin danışmanlarından Oleksiy Arestovych, havaalanının geri kazanılması için Ukrayna askerlerinin gösterdiği çabanın sonuç verdiğini aktararak, “Artık (Rus saldırısını) geri püskürttük. Hostomel Havaalanı bizim! Rus çıkarma birlikleri imha edildi!” ifadelerini kullandı.

Konutlara roket düştü: 3 sivil yaralandı

Ukrayna İçişleri Bakanı Danışmanı Anton Geraşçenko, başkent Kiev'de Rusya'nın askeri operasyonunda bazı konutlara roket düşmesi sonucu hasar aldığını belirtirken, 3 sivilin yaralandığı açıklandı.

Geraşçenko, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Kiev'de havada imha edilen roketin düşmesi sonucu hasar gören ve yangın çıkan konutlara itfaiyecilerin müdahalesini gösteren fotoğraflar paylaştı.

Ukrayna hava savunma sistemiyle "düşman roketinin" vurulduğunu belirten Geraşçenko, havada imha edilen roketin konutlar üzerine düştüğünü ifade etti.

Konutlara düşen roketin korkunç sonucu olduğunu kaydeden Geraşçenko, "Kievli kurtarıcılar Kievlilerin hayatını kurtararak erkekçe görevini yapıyor." paylaşımında bulundu.

Kiev Belediye Başkanı Vitali Kliçko, Kiev'de konutlar üzerine roket düşmesi sonucu 3 sivilin yaralandığını bildirdi.

Ne olmuştu?

Ukrayna'da 2014'teki Meydan olaylarının ardından, Batı yanlısı bir hükümet yönetime geldi ve Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç ülkeden kaçtı. Rusya, Kırım'ı ilhak etti. Ukrayna'da Rus etnik kökene sahip nüfusun yoğun olarak yaşadığı Donetsk ve Lugansk bölgelerinde isyancıların yönetimleri tek taraflı bağımsızlıklarını ilan etti. Rusya'nın desteklediği ayrılıkçı güçlerle Ukrayna ordusu arasında kanlı çatışmalar yaşandı.

Batılı güçlerin Moskova nezdinde devreye girmesiyle 2014 ve 2015'te Minsk Anlaşmaları imzalandı. Ancak ateşkes ihlalleri sürdü. Şubat itibarıyla çatışmalarda yaklaşık 14 bin kişi hayatını kaybetti.

Rusya, 2021 sonlarında Ukrayna sınırında on binlerce asker konuşlandırmaya başlayarak dikkatleri üzerine çekti. ABD, Rusya'nın işgale hazırlandığını yinelerken, Rusya ise bunu reddetti. Batılı ülkeler, Rusya'yı yaptırımlar uygulamakla tehdit ederken, Moskova yönetimi, Donbass'taki isyancıların yönetimlerini tanıdı ve 24 Şubat'ta Ukrayna topraklarına askeri harekat başlattı.

Rus lider Vladimir Putin, amaçlarının "Kiev tarafından soykırıma maruz kalan insanları korumak, Ukrayna'yı Nazizm'den ve militarizmden arındırmak" olduğunu savunarak, Ukrayna ordusuna silah bırakma çağrısı yaptı.