Myanmar Merkez Bankası müdür yardımcısına saldırı

Myanmar Merkez Bankası (CBM) Müdür Yardımcısı, Yangon’daki evinde saldırıya uğradı. Sözkonusu saldırı, yabancı konsoloslukların ve işletmelerin itirazlarına sebep olan yeni döviz düzenlemesinin getirilmesinden hemen sonra gerçekleştirildi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 08 Nisan 2022 12:20
Myanmar Merkez Bankası müdür yardımcısına saldırı

Yerel bir yetkiliyle iletişime geçen, Amerika merkezli haber ajansı Associated Press’in yaptığı habere göre, Myanmar Merkez Bankası Müdür Yardımcısı Than Than Swe, Bahan bölgesinin Yangon şehrindeki dairesinin kapısını açarken iki erkeğin saldırısına uğradı.

Cunta sözcüsü Tümgeneral Zaw Min Tun, Radio Free Asia’nın (RFA) Myanmar Servisi’ne yaptığı açıklamada yaşanan silahlı saldırıyı doğruladı. Ancak Than Than Swe’nin hastanede tedavi altında olduğunu ve "Durumunun şu anda iyi olduğunu" ifade etti.

Saldırıyı YRMC üstlendi

RFA, saldırıyı cunta karşıtı Yangon Bölgesi Başkomutanlığı'nın (YRMC) üstlendiğini ve örgütün, saldırının "başarılı bir şekilde gerçekleştirildiğini" ifade ettiklerini bildirdi.

Myanmar'da yeni döviz düzenlemesi

55 yaşındaki Than Than Swe’ye gerçekleştirilen bu saldırı, CBM’in yerel banka hesaplarındaki tüm yabancı para birimlerinin yerel kyat birimiyle değiştirilmesini zorunlu kılan yeni katı düzenlemelerin ardından geldi.

CBM yaptığı duyuruda, yabancı para birimlerinin transferinin ancak lisanslı döviz değişimi bankalarında gerçekleştirilebileceğini bildirmişti.