Lavrov: Batı Ukrayna'ya müzakereleri yasakladı

Lavrov: Batı Ukrayna'ya müzakereleri yasakladı
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Afrika turu kapsamında Uganda'da yaptığı konuşmalarında Batılı ülkelerin Kiev’e Rusya ile müzakere etmeyi yasakladığını duyurdu.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Batılı ülkelerin Kiev’e geçen martta İstanbul’da varılan anlaşmalar temelinde Rusya ile müzakere etmeyi yasakladığının açık olduğunu söyledi. Lavrov, Afrika turu kapsamında Uganda’ya yaptığı ziyaretin ardından düzenlenen basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

'Kiev'den haber alamadık'

Rusya-Ukrayna müzakere sürecine değinen Lavrov, Batılı ülkelerin Kiev’e geçen martta İstanbul’da varılan anlaşmalar temelinde Rusya ile müzakere etmeyi yasakladığının açık olduğunu söyledi. Savaşın ilk aşamalarında Ukrayna tarafının isteği üzerine Rusya’nın müzakere süreci başlatmayı kabul ettiğine dikkat çeken Lavrov, en son 29 Mart’ta İstanbul’da varılan anlaşmalardan sonra Ukrayna’nın anlaşma taslağı sunduğunu ve Rusya’nın o taslağı desteklediğini, ancak daha sonra Kiev’den herhangi bir haber gelmediğini vurguladı. Bakan, "ABD, İngiltere ve bir dizi Avrupa ülkesinden meslektaşlarımızın, Ukraynalılara bahsettiğim temelde bizimle müzakere etmesini yasakladığından haberdarız" diye konuştu.

NATO'da 'Afrika'daki Rus tehdidi' gündemi

İngiltere ve İspanya Savunma Bakanları İspanya'nın başkenti Madrid'de NATO Liderler Zirvesi öncesi düzenlenen bir basın toplantısında bir araya gelmişlerdi. Savunma Bakanları burada yaptıkları açıklamada, Rusya'nın 24 Şubat'ta Ukrayna'ya karşı başlattığı savaşın özellikle İttifakı hedef aldığının altını çizerek Moskova'nın Afrika'daki artan hakimiyeti ve aktivitelerinden duydukları endişeyi dile getirmişlerdi.

İspanya Savunma Bakanı Margarita Robles Rusya'nın ve Wagner Grup'un yayılmacı operasyonlarının Mali ve Libya gibi Afrika ülkelerinde görüldüğünü ifade ederek sözkonusu ülke ve şirketi bölgedeki organize suç ve terörü körüklemekle suçladı. Robles konuya ilişkin yaptığı açıklamanın devamında, "NATO'nun bu duruma kayıtsız kalamayacağını" söylemişti.

NATO üyesi İngiltere ve İspanya'nın "Afrika'da artan Rusya tehdidine" vurgu yaptığı Zirve sonrasında Rus Bakan Lavrov'un Afrika ziyaretine çıkması ise dikkat çekti.