Kremlin: ABD kararlarını endişeyle izliyoruz

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Washington’ın eylemleri ve açıklamalarının Ukrayna gerilimini artırdığını ve ABD’nin, gerekmesi durumunda Avrupa’ya konuşlandırılmaları için 8 bin 500 askerini teyakkuz hâline geçirmiş olmasını endişe ile izlediklerini kaydetti.

Yayınlanma:
Güncelleme: 25 Ocak 2022 16:59
Kremlin: ABD kararlarını endişeyle izliyoruz

ABD’nin, Doğu Avrupa’da konuşlu olan 8 bin 500 askerini gerekmesi durumunda Avrupa’nın başka yerlerine yerleştirilmeleri için teyakkuz haline geçirmiş olmasına ilişkin soru üstüne Peskov, “ABD’nin enformasyon alanında ve fiilen yaptıklarının (Ukrayna’daki) gerilimi tırmandırdığını dün söylemiştim, bu konuda değişen bir şey yok. ABD’nin bu eylemlerini büyük bir endişe ile izlemekteyiz” dedi.

'ABD'den cevap bekliyoruz'

Kremlin Sözcüsü, sundukları güvenlik tekliflerine ABD’nin bu hafta içinde kendi teklifleri ile yanıt vermesini beklediklerini ifade ederek bu yeni gelişmelerin Rusya ile Batı ülkelerinin güvenlik garantileri konusunda yürüttükleri görüşmeleri etkilemeyeceğini sözlerine ekledi.

Sputnik'te yer alan habere göre Peskov, “(Rusya’nın istediği güvenlik garantilerine ilişkin) görüşmeler şu aşamada tamamlanmış durumda. Nasıl ilerleyeceğimizi anlayabilmemiz için o meşhur metnin (ABD’nin kendi tekliflerini içeren anlaşma metni) bize iletilmesi gerekiyor. Bunun bu hafta içinde gerçekleşmesini umuyoruz” diye konuştu..

Ne olmuştu?

Rusya'nın Ukrayna sınırında askeri varlığını artırdığı yönündeki gelişmelerin ardından ABD ve NATO müttefiklerin devreye girmesi iki ülke arasındaki gerginliğin uluslararası bir krize evrilmesine sebep olmuştu.

Batı ülkelerinin Ukrayna'ya destek için "savunma amaçlı" gönderdiği silahlar konuşulurken dün diplomatik misyon temsilcilerinin geri çekilmesi kararları da art arda gelmiş NATO da Doğu Avrupa'daki gücünü büyütme kararı aldığını açıklamıştı.

Tüm bu gelişmeler ardından ABD de Ukrayna krizinde beklenmedik durumlara karşı 8500 askeri teyakkuza geçirdiğini duyurmuştu.