'Koskoca Avrupa Birliği protokol yüzünden kavga etmemeli'

'Koskoca Avrupa Birliği protokol yüzünden kavga etmemeli'
Alman mevkidaşı Maas ile basın toplantısı düzenleyen Mevlüt Çavuşoğlu, AB heyetinin Türkiye’de yaşadığı koltuk krizi hakkında "Koskoca Avrupa Birliği protokol yüzünden kavga etmemeli, kendi aralarındaki meseleleri Türkiye'ye yansıtmasınlar" dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Almanya Dışişleri Bakanı Maas heyetler arası görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Çavuşoğlu, konuşmasında AB heyetinin Türkiye'de yaşadığı koltuk krizine de değindi. "Biz protokol kurallarının ne olduğunu biliyoruz" diyen Çavuşoğlu, "Koskoca Avrupa Birliği protokol yüzünden kavga etmemeli" ifadesini de kullandı. Çavuşoğlu'nun açıklamaları şöyle:

"Bugüne kadar hiç böyle bir şikayet olmadı ve Türk misafirperverliği de herkes tarafından bilinir. Buradaki tablo, bizim yüzümüzden olmadı. Komisyon ve Konsey arasındaki rekabet ve kavga yüzünden oldu. Koskoca Avrupa Birliği protokol yüzünden kavga etmemeli, kendi aralarındaki meseleleri Türkiye'ye yansıtmasınlar."

Ne olmuştu?

Ankara'da, AB liderlerinin Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı ziyareti sırasında gerçekleşen 'koltuk krizi' dünya basınında büyük tartışma yaratmıştı. 

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel’ın Ankara'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptıkları görüşmede ‘koltuk krizi’ yaşanmıştı. 

Michel ve Erdoğan'ın iki koltuğa oturması üzerine, Ursula von der Leyen ayakta kalmıştı ve sosyal medyada kısa sürede yayılan görüntüler tartışma yaratmıştı.

Koltuk krizi sonrası İtalya Başbakanı Mario Draghi'nin Erdoğan'a 'diktatör' demesi üzerine Dışişleri'ne çağrılmıştı.