Kavala sonrası hasar raporu: Reuters'a göre Türkiye ile Batı ilişkileri koptu gidiyor

Kavala sonrası hasar raporu: Reuters'a göre Türkiye ile Batı ilişkileri koptu gidiyor
İngiliz haber ajansı Reuters, Türkiye'nin son zamanlarda izlediği dış politikalarına dair bir analiz hazırladı. Analizde, Türkiye'nin Rusya ve Ukrayna savaşında üstlendiği rol ile batı ile ilişkileri normalleştirme yoluna girdiği ancak Gezi davası kararlarının eriyen buzları yeniden dondurduğu yazıldı.

İngiliz haber ajansı Reuters, yıllardır gerilimin üst seviyede olduğu Türkiye ile Batı ülkeleri arasındaki ilişkilere dair hazırladığı analizde, Türkiye’nin Ukrayna-Rusya savaşında üstlendiği aracı konumun Batı ile arasındaki ilişkilerin ısınmasına yardımcı olmasının beklendiği ancak iş insanı Osman Kavala’ya Gezi davasında verilen müebbet hapis cezasının eriyen buzları yeniden dondurduğu belirtildi.

Gezi Parkı davasında kararın Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Moskova’ya gitmesinden önce Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la görüşmesinden iki saat sonra geldiğini aktarırken, “Arabuluculuk rolü nedeniyle Batı’da oluşan iyi niyeti karşılıksız bıraktı ve Türkiye’nin de Batı ile arasındaki buzların çözülme şansı da baltalandı” yorumu da yer aldı.

Öte yandan haberde, "Kavala’nın 25 Nisan’da yargılandığı mahkeme sonucunu telefonuna düştüğünde şaşkınlığa uğrayan Batılı bir diplomat bu kararın Erdoğan’ın devleti nasıl yönettiğinin bir göstergesi olduğunu belirterek, ‘Ukrayna konusundaki tutumu nedeniyle (Erdoğan) puan toplasa da, bazı konularda güvenilemez’ diye konuştu. Bir başka diplomat da Kavala davasının sonucunu, ‘Olabilecek en kötü senaryo’ şeklinde yorumladı" ifadeleri kullanıldı.

'Batı ile ilişkilere darbe'

Gezi Davası'nın sonucunu Reuters’ın analizi için yorumlayan sekiz diplomatın sözkonusu karar için, "Türkiye’nin Batı ile yıpranmış olan ekonomik ve politik ilişkilerinin iyileşme hedeflerine bir darbe" yorumu da haberde yer aldı. Diplomatlara göre mahkemenin kararı Batı’nın da arzuladığı yakınlaşmaya yönelik beklentileri de askıya almış oldu.

Reuters haberinde, Erdoğan’ın Moskova’ya yakın durarak Batı’nın uyguladığı yaptırımlara karşı duruşuna da dikkat çekti.

Rusya-Ukrayna barış görüşmelerine ev sahipliği yapan ve her iki ülkenin dışişleri bakanları ile müzakerecilerini ağırlayan Türkiye için Gezi Davası sonucunun her şeyi altüst ettiği ifade edildi.