Kavala cezaevinden paylaştı: Gezi'yi Soros'a bağlamak beyhude bir çaba

Kavala cezaevinden paylaştı: Gezi'yi Soros'a bağlamak beyhude bir çaba
Gezi davasında ağırlaştırılmış müebbet cezasına çarptırılan Osman Kavala, alınan karara ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Gezi davası sonrası ağırlaştırılmış müebbet cezasına çarptırılan iş insanı Osman Kavala tutuklu bulunduğu Silivri Cezaevi'nden yazılı açıklama paylaştı

Alınan kararın yargının geldiği durumu gözler önüne serdiğini vurgulayan Kavala "Karar keyfidir; siyasi baskı altında hukuk normları çiğnenerek alınmıştır" ifadelerini kullandı.

Kavala'nın yazılı açıklaması şöyle:

25 Nisan 2022 tarihinde, demokrasi değerlerini benimsemiş, ülkelerini seven yurttaşlar yargı kullanılarak cezalandırıldılar. Heyetteki hakimlerden birinin karşı oy yazısında da ortaya konulduğu gibi, bu karar hukuka aykırı elde edilmiş ve suç işlendiğine dair makul şüphe içermeyen delillere dayanmaktadır. Karar keyfidir; siyasi baskı altında hukuk normları çiğnenerek alınmıştır.

Benim ‘Sorosçu’ olduğuma dair beyanlarla bu karara meşruluk kazandırılmaya çalışılıyor. Gezi protestolarının tarafımdan organize edilmediği yalın bir gerçektir. Yüz binlerce yurttaşımızın antidemokratik uygulamalara karşı adalet duygularıyla, özgürlük talebiyle sokağa çıkmalarını, Soros’a veya başka bir dış aktöre bağlamak beyhude bir çabadır. Gezi Davası, yargının içine düştüğü durumu gözler önüne serdi; böylece yargının bu şekilde kullanılmasının bütün yurttaşlar için ciddi bir tehlike oluşturduğu daha iyi anlaşılmış oldu.

Ne olmuştu?

Gezi davasında iş insanı Osman Kavala'ya "hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçundan ağırlaştırılmış müebbet Mücella Yapıcı, Çiğdem Mater, Ali Hakan Altınay, Mine Özerden, Tayfun Kahraman, Can Atalay ve Yiğit Ali Ekmekçi'ye de "hükümeti ortaya kaldırmaya teşebbüse yardım etmek" suçundan 18'er yıl hapis cezası verilmişti.