İsrail basını sıcak teması doğruladı: Erdoğan ve Herzog buluşacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic’le toplantısının ardından düzenlediği ortak basın toplantısında İsrail Cumhurbaşkanı Herzog'un Türkiye'ye gelebileceğini söylemişti. Açıklamalar İsrail basınında yer tutarken Haaretz sözkonusu açıklamayı, "Kaynaklar ön görüşmelerin sürdüğünü doğruladı" diye yazdı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 19 Ocak 2022 19:33
İsrail basını sıcak teması doğruladı: Erdoğan ve Herzog buluşacak

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic’le yaptığı baş başa, heyetler arası ve 3’üncü Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi toplantısının ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısında konuşan Erdoğan, "Şu anda Cumhurbaşkanı Sayın Hertzog’la yapmakta olduğumuz görüşmeler var. Belki Sayın Hertzog’un Türkiye’ye bir ziyareti olabilir ama bu arada Başbakan Sayın Benet’in bu noktalarda yine olumlu bazı yaklaşımları var. Hedef, olumlu yaklaşımlarla bir yere varmak. Yani bu olumlu yaklaşım kazan kazan esasına dayalı olduktan sonra biz Türkiye olarak elimizden geleni yaparız" diye konuşmuştu.

İsrail basını ön görüşmeleri yazdı

İsrail'in önde gelen medya kuruluşlarından Haaretz, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarına yer vererek İsrailli yetkililerin konuya ilişkin sözlerini yazdı. Haaretz'de yer alan haberde, "İsrailli kaynaklar ön görüşmelerin sürdüğünü doğruladı ancak herhangi bir tarih belirlenmediğini söyledi. Herzog'un sözcüsü ise yorum yapmayı reddetti" ifadelerine yer verildi.

'İsrail'in tutumu değişmez'

Haberde öte yandan Ankara'nın İsrail'in müttefikleriyle olan gergin ilişkilerine de değinilerek, görüşmelerin detaylarını bilen bir kaynağın ifadelerine yer verildi. Haberde kaynağın aktardığına göre, Ankara'nın İsrail'in müttefikleriyle (Yunanistan - Güney Kıbrıs) olan gergin ilişkilerinde, İsrail'in tutumunda bir değişiklik olmayacağı ifade edildi.