İsrail basını: Fiyatlar artıyor, Erdoğan'a destek eriyor

İsrail'in önde gelen gazetelerinden Haaretz, Zvi Bar'el imzalı bir makale yayınladı. Makalede, Türk Lirası'nda son dönemde yaşanan değer kaybı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın hamleleri incelenirken "Türk Lirası bile Cumhurbaşkanı Erdoğan’a inanmayı bıraktı” ifadeleri dikkat çekti.

Yayınlanma:
Güncelleme: 09 Ocak 2022 12:33
İsrail basını: Fiyatlar artıyor, Erdoğan'a destek eriyor

İsrail’in önde gelen gazetelerinden Haaretz’in köşe yazarı Zvi Bar’el, "Türk Lirası bile Cumhurbaşkanı Erdoğan’a inanmayı bıraktı" başlıklı bir analiz yazdı.

Bar’el, analizinde son dönemde ciddi değer kaybına uğrayan Türk Lirası'nı konu edinerek, "Fiyatlar artarken Cumhurbaşkanı’na destek eriyor. Neyse ki seçimlere bir yıldan fazla bir süre var. Cumhurbaşkanı Erdoğan 1 hafta önce vatandaşına Türk Lirası’nda kalması çağrısında bulundu fakat TL henüz ne istediğine karar vermedi. 20 Aralık’ta Erdoğan yeni ekonomi planını tanıttı. Fakat o zamandan beri dolar karşısında Türk Lirası 18.5’tan 11’e düştü. Fakat yeni yılla birlikte Türk Lirası önce yüzde 5 değer kaybetti sonra yüzde 3 değer kazandı. Henüz TL’nin dolar karşısında 12-13 bandında olacağını söylemek için erken, geçen yılın başlarında bir dolar 7.4 TL’ydi" ifadelerini kullandı.

'Vatandaşın kaybı arttı'

Son dönemde zam oranlarına vurgu yapan Bar’el, "Artan gıda fiyatları Türk Lirası kazanan fakat harcamalarını dolara bağlı yapan ortalama Türk vatandaşının kaybını artırdı. Geçen yıl markalı alkole parası yetmediği için kaçak alkol içen 110 kişi öldü. Polis, binlerce litrelik kaçak alkolü imha etti" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın erken seçimin olmayacağını söylediğinin hatırlatıldığı makalede, "Genel seçimler gelecek yıl yapılacak fakat muhalefet partileri bunun erkene çekilmesini istiyor, bu krizi Erdoğan’ı yenmek için kullanmak istiyorlar" yorumu da yer aldı. Bar’el, muhalefetin de alternatif bir aday gösteremediğine vurgu yapıldı.