İran'dan nükleer müzakere mesajı: ABD garanti vermelidir

İran'dan nükleer müzakere mesajı: ABD garanti vermelidir
İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Katarlı mevkidaşı Muhammed bin Abdurrahman El Sani ile nükleer anlaşmanın devamı ve İran'a yönelik yaptırımların kaldırılmasına dair Doha'da yürütülen müzakereleri görüştü.

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, İran'a resmi ziyaret gerçekleştiren Katarlı mevkidaşı Muhammed bin Abdurrahman El Sani ile başkent Tahran'da bir araya geldi. Taraflar, nükleer anlaşmanın yeniden canlandırılması ve İran'a yaptırımların kaldırılmasına yönelik Doha’da yürütülen müzakereleri ve ikili ilişkileri ele aldı. İki bakan, görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Tahran-Doha ilişkileri konusunda El Sani ile olumlu bir görüşme yaptıklarını belirten Abdullahiyan, İranlı iş insanlarının karşı karşıya kaldığı sorunların çözüleceğini umut ettiğini söyledi. Bölgesel mekanizmaların güçlendirilmesi konusunda da görüş alışverişinde bulunduklarını aktaran İranlı Bakan, "Katar bu alanda olumlu bir rol oynadı ve bölgesel diyalogların güçlendirilmesinde olumlu adımlar attı" diye konuştu.

'Bu konuda ciddiyiz'

Abdullahiyan, 28-29 Haziran’da nükleer anlaşma konusundaki müzakerelere ev sahipliği yapan Katar’a ve görüşmeleri kolaylaştırmaya yönelik yapıcı çabaları için Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed El Sani'ye teşekkür ettiğini söyledi. İran’ın “iyi, güçlü ve kalıcı bir anlaşmaya varma konusunda kararlı” olduğunu ifade eden Abdullahiyan, ABD medyasında çıkan haberlerin aksine Doha’da nükleer anlaşmasının ötesinde aşırı talepleri olmadığını ileri sürdü. Abdullahiyan, “Taleplerimiz 2015'te imzalanan anlaşma çerçevesindedir. ABD, İran İslam Cumhuriyeti'nin nükleer anlaşmadaki tüm avantajlarından yararlanmasını garanti etmelidir" dedi. Doha'da ABD'den ekonomik garantiler almak için görüşmeler yapıldığını söyleyen İran Dışişleri Bakanı, şöyle devam etti: "Bunun gerçekleşmesi konusunda ABD şimdiye kadar hiçbir güvence vermemiştir. İyi niyetli olduğumuzu, müzakereleri mantık çerçevesinde yürüteceğimizi ve bu konuda ciddi olduğumuzu bir kez daha vurguluyorum."

Katar'dan görüşmelere destek

Katar Dışişleri Bakanı El Sani de "Katar'a duyduğu güven için İran'a teşekkür ediyoruz" dedi. Katar'ın bölgesel görüşmeleri de desteklediğini vurgulayan El Sani, "Tüm tarafların endişelerini ortadan kaldıran bir anlaşmaya varılması ve tüm tarafların taahhütlerine dönmesine zemin hazırlaması için bu görüşmeleri her zaman desteklemeye çalışıyoruz" diye konuştu. El Sani, İran ile Basra Körfezi ülkeleri arasında yapılan görüşmelerin kendileri için olumlu sonuçlar doğurabileceğini sözlerine ekledi.

Kaynak:AA