İran'da başörtüsünü çıkaran yaşlı kadın 'Hamaney'e ölüm' dedi

İran'da 22 yaşındaki Mahsa Amini'nin saçının bir kısmı göründüğü gerekçesiyle gözaltına alındıktan sonra yaşamını yitirmesinin ardından başlayan eylemler bugün 8. gününe girdi. Eylemlere katılan yaşlı bir kadının başörtüsünü çıkararak, "Hamaney'e ölüm" demesi gündem oldu.

22 yaşındaki Mahsa Amini, 13 Eylül'de, zorunlu başörtüsü yasalarını uygulayan ve 'ahlak polisi' olarak adlandırılan İrşad devriyeleri tarafından saçının bir kısmı göründüğü gerekçesiyle gözaltına alındı. Gözaltında dövülerek komaya sokulan Amini, 16 Eylül'de yaşamını yitirdi. Amini'nin ölümüyle başlayan ve ülke geneline yayılan eylemler 8 gündür sürüyor. Rejim güçlerinin sert müdahale ettiği eylemlerde en az 17 kişinin yaşamını yitirdiği belirdi.

Başörtüsünü çıkardı

İran'da devam eden eylemlerde yaşlı bir kadın protestolara katılması sosyal medyanın gündemi oldu. Reşt kentinde kaydedilen görüntülerde gençlerle birlikte sokakta eyleme katılan yaşlı kadın başörtüsünü çıkararak "Hamaney'e ölüm" dedi. İranlı gazeteci Reihaneh Fallah'ın sosyal medya hesabında paylaştığı görüntüler milyonlarca kez izlenirken binlerce kez de paylaşıldı.

Kaynak:halktv.com.tr

Etiketler :