İran müzakerelerinden dönen AB delegeleri Almanya'da alıkonuldu

İran'ın Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile nükleer anlaşma müzakerelerine tekrardan başlaması için arabuluculuk yapan Avrupa Dış Eylem Servisi Genel Sekreter Yardımcısı Enrique Mora ve ekibi, Avrupa'ya dönmesinin ardından Frankfurt havaalanında polisler tarafından alıkonuldu.

Yayınlanma:
Güncelleme: 14 Mayıs 2022 03:01
İran müzakerelerinden dönen AB delegeleri Almanya'da alıkonuldu

Avrupa Dış Eylem Servisi Genel Sekreter Yardımcısı Enrique Mora, bu haftanın başından beri İran'ın başkenti Tahran'da nükleer anlaşma müzakerelerinin tekrardan başlatılması için İranlı yetkililerle iletişim halindeydi.

'Açıklama yapmayı reddettiler'

Bugün İran'dan Avrupa'ya geri dönen Mora ve ekibi, Frankfurt havaalanında Alman polisi tarafından alıkonuldu. Pasaportunun ve cep telefonunun elinden alındığını belirten Mora, "Ayrı tutulduk. Viyana Konvansiyonu'nun ihlali olarak görünen konu hakkında bize herhangi bir açıklamada bulunmayı reddettiler" ifadelerini kullandı.

Alman yetkililer konu hakkında bir açıklamada bulunmadı.

'Sorumlu siyonist lobi'

İran'ın resmi haber ajansı IRNA ise Mora'nın Almanya'da yaşadıklarının arkasında İsrail'in olduğunu, "Frankfurt'ta yaşananlar, nükleer anlaşma müzakerelerinde ilerleme kaydedilmesine karşı olanların işidir. Siyonist lobi, Alman güvenlik sisteminde bir güce sahip" ifadelerini kullandı.