AB: İran ile nükleer müzakereler tekrar başlıyor

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, kendi delegesi ve İranlı yetkililer arasında bu hafta Tahran'da nükleer müzakerelerin yeniden başlaması için gerçekleştirilen görüşmelerde ilerleme sağlandığını bildirdi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 13 Mayıs 2022 13:40
AB: İran ile nükleer müzakereler tekrar başlıyor

İran'ın, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile 2015'ten beri süren ancak yakın zamanda sekteye uğrayan nükleer müzakerelerini tekrar canlandırması için haftanın başından beri Tahran'da arabuluculuk yapan Genelkurmay Başkanlığı ve Avrupa Dış Eylem Servisi Genel Sekreter Yardımcısı Enrique Mora bugün Avrupa'ya geri döndü.

'Müzakereler sekteye uğramıştı ama yeniden başladı'

G7 Dışişleri Bakanları toplantısından önce basına konuşan AB Dış İlişkiler Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, "Bu meseleler bir gecede çözülecek şeyler değil. Müzakereler beklediğimizden iyi geçti. Görüşmeler sekteye uğramıştı ancak şimdi yeniden başladı. Bu da olası bir uzlaşmanın ilk adımı" ifadelerini kullandı.

'Vaatlere bağlı kalınırsa anlaşma sağlanır'

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Mora'nın ziyaretini, "Kalan sorunları çözme amaçlı niyetlere odaklanmak için bir fırsat" olarak değerlendirerek, "Eğer Amerika siyasi bir karar verir ve vaatlerine bağlı kalırsa iyi ve güvenilir bir anlaşmaya varmak zor değil" ifadelerini kullandı.

Fransız diplomatik kaynak olası bakmıyor

Fransız bir diplomatik kaynak ise dün yaptığı bir açıklamada ABD'nin yakın bir zamanda İran'ın elit güvenlik gücünü kendi terör örgütü listesinden çıkarmasının olası olmadığını söyledi.

Ne olmuştu?

İran'ın dünya güçleriyle 2015 nükleer anlaşması görüşmelerini tekrardan canlandırma girişimlerine, mart ayından beri ara verilmişti. Sebebi ise Tahran'ın Washington'dan terörist örgütler listesinden İran Devrim Muhafızları Ordusu'nu çıkarması konusunda ısrarcı davranması olduğu belirtilmişti.