Irak'ta çatışmalar nedeniyle yüzlerce aile evlerini terk ediyor

Irak'ta 26 Ekim'de terör örgütü IŞİD bağlantılı olduğu düşünülen silahlı kişilerin Şiilerin yaşadığı Er-Reşad köyü sakinlerine ateş açarak 11 kişiyi öldürmesinin ardından yüzlerce aile evlerini terk etmek zorunda kaldı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 05 Kasım 2021 16:36
Irak'ta çatışmalar nedeniyle yüzlerce aile evlerini terk ediyor

Irak ordusu tarafından yayımlanan resmi açıklamaya göre, 26 Ekim'de terör örgütü IŞİD bağlantılı olduğu düşünülen silahlı kişiler Diyala'nın Mikdadiye ilçesinde çoğunluğu Şiilerin yaşadığı Er-Reşad köyü sakinlerine ateş açarak 11 kişiyi öldürdü.

Olaydan bir gün sonra Reşad köyünden yüzlerce Şii militan da "intikam" için yakındaki Sünni Nehr el-İmam köyü sakinlerine saldırdı.

Yüzlerce aile evinden oldu

Saldırıda 8 kişi hayatını kaybetti, çok sayıda ev ve meyve bahçesi ateşe verildi. Söz konusu olaylar nedeniyle bölgedeki yüzlerce aile evlerini terk etmek zorunda kaldı.

Olayın ardından bölgede güvenlik güçleri yoğun önlemler alırken, bir hafta süreyle gece sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Mezhep odaklı çatışmalar

Irak'ta 2006-2008 yıllarında Sünniler ve Şiiler arasında mezhep odaklı çatışmalar çıkmış olaylarda binlerce kişi hayatını kaybetmiş veya yaralanmıştı.

Sadr'dan uyarı

Irak'ta genel seçimden birinci çıkan Şii Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr, Diyala'da mezhep çatışmasına karşı uyarıda bulundu.

Sadr, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Diyala'da bazılarının "mezhep odaklı fitnenin ateşini körüklediğini" belirterek, güvenlik güçlerinin sınırı korumak ve tehlikeleri ortadan kaldırmak için ciddi bir şekilde çalışması gerektiğini ifade etti.

Öte yandan Sadr, "Kent, kaçakçılığa, milis gruplara ve teröre tutsak durumda" ifadelerini kullandı.

Göç devam ediyor

Diyala'nın merkez ilçesi Bakuba Kaymakamı Abdullah el-Hayali, yaptığı açıklamada, "Mikdadiye'deki çatışmalardan kaçan yaklaşık 300 aile Bakuba'ya sığındı. Güvenlik güçleri, bölgede konuşlanmasına rağmen Er-Reşad, Nehr el-İmam ve civar köylerden göç devam ediyor" dedi.

Hayali, Bakuba halkının sığınmacıları karşıladığını, yerel makamların ve yardım kuruluşlarının da çeşitli yardımlar sunduğunu belirtti. Bölge sakinlerinden ismini vermek istemeyen bir Iraklı, güvenlik güçleri bölgede önlem almasına ve konuşlanmasına karşın, evlerini terk eden halkın şiddet olaylarının tekrar yaşanmasından endişe duyarak henüz dönmek istemediğini aktardı.

Eski Diyala İl Konseyi Üyesi Hızır Muslim, Diyala'da büyük bir güvenlik boşluğu yaşandığını belirterek, bölgede hala mezhep odaklı bir gerginlik bulunduğunu dile getirdi.

Muslim, halkın yeniden çatışmaların körüklenmesine karşı endişeli olduğunu, yerel makamların da devam eden göçten endişe duyduğunu sözlerine ekledi.

KAYNAK: Anadolu Ajansı