İngiltere: Türkiye'nin endişelerini dinlemeliyiz

İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace, Avam Kamarası'nda yapılan NATO ve uluslararası güvenlik konulu oturumda milletvekillerinin sorularını cevapladı. Wallace, başta Türkiye olmak üzere İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliklerine itirazı olan tüm üyelerin endişelerinin dinleneceğini ifade etti.

Yayınlanma:
Güncelleme: 20 Mayıs 2022 10:00
İngiltere: Türkiye'nin endişelerini dinlemeliyiz

Avam Kamarası'nda gerçekleştirilen NATO ve uluslararası güvenlik oturumunda konuşma yapan İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace, Türkiye'nin İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliğine itirazlarına karşı İngiltere'nin tutumunun ne olduğu sorusuna, "Türkiye NATO'nun inanılmaz derecede önemli bir üyesi ve gerçekten de güçlü bir katkı sağlıyor" cevabını verdi.

Tüm üyelerin endişelerini dinlemenin önemli olduğunu vurgulayan Wallace, "Bu süreçte tüm üyeleri ve onların endişelerini dinlememiz çok önemli ve Türkiye'yi mutlaka dinliyor olacağız" dedi.

'Türkiye, NATO'nun en eski üyelerinden'

NATO'nun sınırlarının Norveç'teki Kuzey Kutbu'ndan Karadeniz'e ve Türkiye'ye kadar çok geniş bir sınırı kapsadığının her zaman hatırlanması gerektiğini söyleyen Wallace, Türkiye'nin NATO'nun en eski üyelerinden biri olduğunu vurguladı.

'Çözüme ulaşacağımıza inanıyorum'

30 üye ülkenin bir araya gelip Finlandiya ve İsveç'i kabul etmesi için Ankara'nın endişelerinin ele alınmasının önemine işaret eden İngiltere Savunma Bakanı, "Savunma Bakanı (Hulusi Akar) ve Cumhurbaşkanı (Tayyip) Erdoğan'ın PKK terör örgütüyle ilgili endişeleri ve üyelerin bununla başa çıkmak için yeterince çaba gösterip göstermediği konusundaki sözlerini dinledim. Bunu aşmanın bir yolu olduğunu düşünüyorum. Nihayetinde bir sonuca ulaşacağımızı düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

KAYNAK: Anadolu Ajansı