Stoltenberg Erdoğan'ın geri adımına güveniyor: Çözeriz

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliğine Türkiye'nin gösterdiği veto kartıyla ilgili yeni açıklamalarda bulundu.

Yayınlanma:
Güncelleme: 19 Mayıs 2022 17:38
Stoltenberg Erdoğan'ın geri adımına güveniyor: Çözeriz

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg yaptığı açıklamada, "İsveç ve Finlandiya'yı NATO ailesine katma kararını hızla vereceğimizden eminim" dedi.

Danimarka'nın başkenti Kopenhang'da gazetecilerin sorularını yanıtlayan Stoltenberg, İttifak üyeleri arasında görüş ayrılığı oluşmasının alışılmadık bir durum olmadığını belirterek, "İttifak içerisinde farklı görüşlere sahip alışılmadık bir durum değil. Ama NATO, bu fikir ayrılıklarına çözüm bulma konusunda oldukça fazla deneyime sahip" dedi.

NATO Genel Sekreteri öte yandan üyelik konusu tartışmaları devam eden Finlandiya, İsveç ve "veto" sinyali veren Türkiye ile yakın temasların sürdüğünü de ifade etti.

Erdoğan tavrında ısrarcı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliği konusundaki günlerdir sürdürdüğü tavrını bugün de yineleyerek, "Üyeliği kabul etmeyeceğiz" dedi. Erdoğan bu açıklamasını Twitter hesabı üzerinden yayınladığı bir video ile duyurdu.

Ne olmuştu?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın iki Baltık ülkesi İsveç ve Finlandiya'nın olası NATO üyeliğine "veto" sinyali vermesi dünya basınının gündemine oturdu. Bazı İttifak üyeleri Erdoğan'ın fikrini değiştireceğinden umutlu olsa da Cumhurbaşkanı, ikna gündemiyle Türkiye'ye gelecek olan delegeler için "zahmet etmesinler" ifadelerini kullanmıştı.

İsveç ve Finlandiya ise Erdoğan'ın çıkışı ardından bugün NATO üyeliği için başvuru belgelerini imzalamıştı. Taraflar üyelik mektuplarını NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'a sunmuştu. Taraflardan yapılan açıklamalarda, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözlerine yönelik, "İkna edeceğiz" değerlendirmesi gelirken, Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinisto ise "Erdoğan bir ay önce olumluydu. Kafam karıştı" demişti.