İsveç Genelkurmay Başkanı: Üyelik sürecinin sorunsuz geçeceğini düşünmedim

İsveç Genelkurmay Başkanı ülkesinin resmi haber ajansı TT'ye verdiği demeçte, NATO üyelik sürecinde sorunlar olmasının normal karşılanması gerektiğini söyledi. Genelkurmay Başkanı, ülkesinin NATO'ya üyelik sürecinin pürüzsüz geçeceğini hiçbir zaman düşünmediğini ifade etti.

Yayınlanma:
Güncelleme: 20 Mayıs 2022 09:22
İsveç Genelkurmay Başkanı: Üyelik sürecinin sorunsuz geçeceğini düşünmedim

İsveç Genelkurmay Başkanı Micael Byden, ülkesinin resmi haber ajansı TT'ye konuştu. Byden, genel inanışın aksine ülkesinin NATO üyelik sürecinin çok hızlı ve pürüzsüz geçeceğini hiçbir zaman düşünmediğini belirtti.

'Sorunlar olacak'

Byden, "NATO başvurumuzun yüksek hızda düz yol olacağını kim tahmin etmişse, bence çok yüksek beklentileri var. Sorunlar olacak, bazı sorunlar tartışılacak ve sonra çözmeniz gerekecek" ifadesini kullandı.

İsveç Genelkurmay Başkanı, "Türk meslektaşımla daha önceden NATO toplantısında görüştük. En zor durumlarda bile birbirimizle görüşerek sorunların üstesinden gelebiliriz. Şu anda İsveç'in üyelik sürecinde karşılaştığı durumu garip karşılamıyorum" değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye ile İsveç arasındaki NATO krizi için daha fazla yorum yapmayacağını belirten Byden, bu konuda siyasetçilerin açıklama yapmalarının daha doğru olduğunu ifade etti.

KAYNAK: Anadolu Ajansı