İklim değişikliği için ölüm orucuna başladı: Beni ölüme terk etmezler diye düşündüm

Çevre aktivisti Angus Rose, iklim değişikliğine dikkat çekmek için Birleşik Krallık parlamentosu önünde başladığı ölüm orucunu beş hafta sonra sonlandırdı. Rose, Yeşiller Milletvekili Caroline Lucas'ın girişimleriyle grevine son verdi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 07 Mayıs 2022 17:37
İklim değişikliği için ölüm orucuna başladı: Beni ölüme terk etmezler diye düşündüm

İklim değişikliği konusuna dikkat çekmek için Birleşik Krallık parlamento binası önünde ölüm orucuna başlayan ve eylemini beş hafta sürdüren Angus Rose, bakanların ilgisizliğini eleştirdi. "Bakanların taleplerimi yok sayarak ölmeme göz yumacaklarını düşünmemiştim" diyen Rose, 37 gün aç kaldığını ve 17 kilo verdiğini aktardı.

Rose, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı'ndan (Cop26) önce İngiltere Başbakanı Boris Johnson'a verdiği iklim değişikliği brifingini dikkate alınmadığı için daha sonra Enerji Bakanı Greg Hands'e iletmiş ve yayın kuruluşları aracılığıyla halka sunulana kadar yemek yemeyeceğini duyurmuştu.

Yeşiller devreye girdi

Ölüm orucuna başlayan ve 37 gün aç kalan Rose, Yeşiller Milletvekili Caroline Lucas'ın parlamentoda iklim değişikliği konusunda bir brifing ayarlama sözünden sonra eylemine son verdi.

Rose, brifingin sadece parlamento komitesine sunulması yerine televizyon aracılığıyla da yayınlanmasını istemiş ancak yine de elde ettiği sonuçla yetindi. Rose bu duruma dair, "bu sonuçtan da memnun olduğunu" ifade etti.

17 kilo birden verdi

Beş haftadan uzun bir süre boyunca ölüm orucu eylemini sürdüren Rose, 17 kilo birden verdi ve halsiz düşerek ayakta durmakta zorlanır oldu. Sağlığındaki bozulmalara rağmen Rose, eylemi boyunca her gün parlamento binası önüne giderek protestosuna devam etti.

'Beni ölüme terk etmezler sandım'

Vücut ağırlığının büyük bir kısmını kaybettiğini ve ölüm riski yüksek kişiler kategorisine girdiğini belirten Rose, "Ölüm orucuna başlamadan önce beni ölüme terk etmezler diye düşünmüştüm" ifadelerini kullandı.

İngiliz gazetesi The Guardian'a açıklama yapan hükümet yetkilileri ise bakanların Rose'un taleplerine cevap vermemesinin gerekçesi olarak, diğer insanların da tehlike içeren benzer eylemlerde bulunma konusunda cesaret vereceği ihtimalini gösterdi.