İki çocuk 'toplu katliam planı' suçlamasıyla gözaltına alındı

İki çocuk 'toplu katliam planı' suçlamasıyla gözaltına alındı
ABD'de 13 ve 14 yaşlarındaki iki çocuk 'toplu katliam planı' suçlamasıyla gözaltına alındı.

Lee Bölgesi şerifi Carmine Marceno, Harns Marsh Ortaokulunda okuyan 13 yaşındaki Philip Byrd ve 14 yaşındaki Conner Pruett'in 'toplu katliam planı' yapmakla suçlandığını açıkladı.

Marceno, öğrencilerin Columbine Lisesi'ndeki silahlı saldırıyla yakından ilgilendiklerini, ayrıca boru bombalarının nasıl yapıldığını ve karaborsadan nasıl ateşli silah satın alınacağını öğrenmeye çalıştıklarını belirtti.

Evlerinde silah bulundu

Daha sonra yapılan aramalarda Byrd ve Pruett’in evinde çeşitli silah ve bıçaklar bulunduğunu kaydeden şerif, “Ekibimin derhal harekete geçerek kapsamlı bir soruşturma yürüttüğünden ve çok şiddetli bir eylemi engellediğinden eminim." şeklinde konuştu.

İki öğrencinin 'toplu katliam planı yapmak' suçlamasıyla yargılanacağı kaydedildi.

Columbine saldırısı

Amerikan kamuoyunu sarsan silahlı okul saldırılardan birisi olan Columbine Lisesi olayında, 18 yaşındaki Eric Harris ve 17 yaşındaki Dylan Klebold, 20 Nisan 1999'da liseye otomatik silahlarla saldırmış, 12 öğrenci ve 1 öğretmeni öldürerek okulun kütüphanesinde intihar etmişlerdi.

O tarihe kadar "ABD'de gerçekleşen en ölümcül okul saldırısı" olarak kayıtlara geçen Columbine Lisesi saldırısı, daha sonra gerçekleşen okul saldırılarına ilham olduğu gerekçesiyle her benzeri saldırıda gündeme gelmeye devam ediyor.