Güney Kore'de 4'üncü dalga: Günlük can kaybı 2 bini geçti

Güney Kore'de 4'üncü dalga: Günlük can kaybı 2 bini geçti
Güney Kore'nin başkenti Seul, pandeminin başlamasından bu yana en yüksek seviye olan 800'den fazla vaka kaydetti. Salgında 4'üncü dalgayı yaşayan Güney Kore'de günlük can kaybı 2 bini geçti.

Sağlık Bakanlığı'na göre Güney Kore çarşamba günü 2 bin 80 yeni Covid-19 vakası bildirdi. Yeni vaka sayısı bir önceki gün bin 497 olan vaka sayısına göre keskin bir artış oldu.

Bakanlık, dördüncü koronavirüs dalgasıyla mücadele eden ülkede toplam vaka sayısının 277 bin 989'a yükseldiğini, son bir günde 13 yeni ölümle ölü sayısının 2 bin 380'e ulaştığını kaydetti.

En yüksek seviye

Bu arada, ülkenin başkenti Seul, son 24 saat içinde 804 vaka kaydetti ve bu, pandeminin başlangıcından bu yana en yüksek günlük rakam.

Yonhap Haber Ajansı, üst düzey bir sağlık yetkilisi Sohn Young-rae'nin aktardığına göre, "Rahat uyanıklık ve artan nüfus hareketi, virüsün başkent bölgesinde yayılmasını hızlandırıyor."

Chuseok tatili öncesi endişe

Sağlık yetkilileri ayrıca 20-22 Eylül'de düzenlenecek büyük bir Chuseok tatili öncesindeki yeni artış konusunda endişeli.

Chuseok, ailelerin atalarına teşekkür ettiği ve mezarlarını ziyaret ettiği ülkenin en büyük geleneksel bayramlarından biridir.

Yetkililer, virüsün yayılmasını kontrol altına almak için mevcut sosyal mesafe önlemlerini 3 Ekim'e kadar uzattılar. Dört kademeli sistemin en yüksek olduğu büyük Seul bölgesinde 4'ünü diğer bölgelerde ise 3'üncü seviye.

Şimdiye kadar 34 milyondan fazla insan - ülke nüfusunun yüzde 67,3'ü ilk aşı dozunu olurken, yüzde 20,71 milyon kişi ikinci dozunu oldu.

Kaynak:AA

Etiketler :