Covid-19 aşısı olmayan öğrencinin online dersi engellendi

Covid-19 aşısı olmayan öğrencinin online dersi engellendi
ABD’nin New Jersey eyaletinde bir üniversite öğrencisi, Covid-19 aşısı olmadığı için derslerinden men edildi.

Logan Hollar isimli öğrenci, aşı olmak istemediği için derslere zaten online katılmak istediğini, buna rağmen harç ödemesinin kabul edilmediğini söyledi.

Rutgers Üniversitesi’nde psikoloji öğrenimi gören Hollar, 27 Ağustos'ta harç ödemeye çalışırken e-postasının ve okulla ilgili hesaplarının kilitlendiğini fark etti.

Emsal niteliğinde aşı kararı

Independent Türkçe'de yer alan habere göre öğrencinin derslerinden men edilmesi, ABD yönetiminin üniversitelere yönelik önceki kararlarıyla çeliştiğine dair yorumların ardından gündem oldu. Çünkü ABD Yüksek Mahkemesi, aldığı emsal niteliğinde bir kararda aşı olmak istemeyen öğrencilerin derslerine internet üzerinden katılabileceğine hükmetmişti.

Rutgers Üniversitesi ise bu politikanın 'tamamen çevrimiçi eğitim veren bölümler için geçerli olduğunu' savunuyor. Hollar'ın bölümündeki diğer öğrencilerin kampüste ders gördüğü aktarılıyor.

Tıbbi veya dini nedenlere muafiyet

Diğer yandan üniversite temsilcisi Dory Devlin, aşı zorunluluğundan tıbbi veya dini nedenlerle muaf tutulmak isteyenlerin yönetime başvurabileceklerini kaydetti. Sözcü, bu sürecin iki ila dört haftada sonuçlandığını ve bu süreçte öğrencilerin hesaplarının kilitlendiğini aktardı.

Fakat Hollar, tıbbi veya dini bir neden ileri sürmemişti. Bunun yerine yalnızca aşıyı 'gereksiz gördüğünü' savunmuştu.

Üniversite değişecek

Üniversite yönetimi, 23 Ağustos'tan sonra talep edenlere muafiyet verilmeyeceğini bildirmiş, fakat Hollar, başvuru için geç kaldı.

Derslerini uzaktan almak istediğini ve bu eğitim biçiminden memnun olduğunu söyleyen Hollar "Muhtemelen başka bir üniversiteye geçmek zorunda kalacağım" diye konuştu.