ABD'de maske ve aşı karşıtı eylemlerin lideri koronavirüsten öldü

ABD'de maske ve aşı karşıtı eylemlerin lideri koronavirüsten öldü
Bir aydır koronavirüs sebebiyle tedavi altında olan maske karşıtı ‘San Angelo Özgürlük Savaşçıları’ grubunun lideri Caleb Wallace hayatını kaybetti.

ABD'nin Teksas eyaletinde maske karşıtı ‘San Angelo Özgürlük Savaşçıları’ grubunun lideri Caleb Wallace, yeni tip koronavirüs sebebiyle hayatını kaybetti.

Covid-19 salgını, maske, sosyal mesafe, karantina gibi çeşitli önlemleri beraberinde getirdi. Birçok ülke bu önlemleri zorunlu kılarken, alınan önlemlere karşı birçok yerde protesto gösterileri de eksik olmadı.

Teksas’ta maske karşıtı ‘San Angelo Özgürlük Savaşçıları’ grubunun lideri Wallace’ın ölümü, eşinin hastane masrafları için açtığı Gofundme sayfasında duyuruldu. Üç çocuk sahibi Wallace’ın, koronavirüs sebebiyle yaklaşık bir aydır hastanede yoğun bakımda tutulduğu açıklandı. Ayrıca hastalığın en başlarında Wallace’ın test olmayı da reddedip güvenilirliği kanıtlanmamış ivermektin gibi ilaçları yüksek oranda kullandığı belirtildi.

Hastalığa karşı aşı silahının devreye girmesine rağmen, yayılımın durdurulması açısından bilim insanları maske takma gibi önlemlerin önemine işaret ediyor. Uzmanlar, aşı ve kısıtlama karşıtı kişilerin bilim dışı gerekçelerle hareket ettiğinin altını çiziyor.

Aşı ve maske karşıtı kampanyalar düzenledi 

30 yaşındaki Wallace'ın virüse yakalanmadan önce maske ve aşılı olma şartı dahil Covid-19 salgınıyla alakalı tüm yasaklara ve kısıtlamalara karşı çıktığı; bununla ilgili kampanya ve eylemlere açıktan destek verdiği biliniyor.

4 Temmuz 2020 tarihinde Teksas'ın San Angelo şehrinde "Özgürlük Eylemi" adlı bir yürüyüş düzenleyen Wallace, Covid-19 sebebiyle getirilen iş yeri kapatma, maske takma ve sosyal mesafe gibi kurallara karşı çıkmıştı. Wallace'ın sosyal medyada salgınla alakalı stüdyo ortamında çekilen bazı propaganda videoları dahi bulunuyor.