Girit'te deprem: Türkiye'de de hissedildi

Yunanistan'ın Girit Adası'nda 6,2 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem Türkiye'de Antalya ve diğer çevre illerden de hissedildi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 12 Ekim 2021 15:48

Girit Adası'nda 6,2 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem, Türkiye'de Antalya ve diğer çevre illerden de hissedildi. Atina Jeodinamik Enstitüsü, yerel saatle 12.24’teki sarsıntının yerin 8,2 kilometre derinliğinde meydana geldiğini belirtti. Sarsıntıda can veya mal kaybı olup olmadığına ilişkin henüz açıklama yapılmadı.

İlk depremden sonra iki artçı

Avrupa-Akdeniz Sismolojik Merkezi (EMSC) ise depremin şiddetini 6.3 olarak açıkladı. EMSC ayrıca ilk depremden sonra 4.4 ve 3.5 büyüklük aralığında birden fazla artçı deprem meydana geldiğini ifade etti.

AFAD da depremin büyüklüğünü 6,3 olarak duyurdu.

Helen Yayı harekete geçti

Geçtiğimiz hafta Ege Denizi kıyıları için Helen Yayı'nın harekete geçeceğine dair uyarılarda bulunan Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi (DAUM) Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir, Ege ve Akdeniz kıyıları için tehlike oluşturan fay hattı Helen Yayı'nda 100 veya 140 yıl arayla 7 büyüklüğünü aşan deprem meydana geldiğini belirtmişti.

Yakın bir gelecekte yayın harekete geçeceğine dair uyarıda bulunan Sözbilir, "Bu fay hattının deprem üretmesi durumunda; İzmir, Aydın, Muğla, Antalya bölgeleri büyük zarar görebilir, tsunami oluşabilir" dedi.