Erdoğan-Putin görüşmesi, gündemde Donbass var

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in cuma günü telefon görüşmesi yapacağı açıklandı. Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, sözkonusu görüşmede Moskova'nın, Ankara'dan Donbass için arabulucu olmasını isteyebileceğini söyledi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 01 Aralık 2021 12:31
Erdoğan-Putin görüşmesi, gündemde Donbass var

Federasyon Konseyi'nde konuşan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Ankara'nın Moskova ile Kiev arasında arabuluculuk yapmaya hazır olduğu açıklamasını hatırlatarak cuma günü Putin ile gerçekleşecek telefon görüşmesinde bu konunun gündeme gelebileceğini belirtti.

Lavrov, "Türkiye, Ukrayna konusunda özel bir tutuma sahip. Özellikle, 'Kırım'ın ilhakının kabul edilemez olduğuna' dair açıklamalar yapıyor ve Minsk anlaşmalarında taraflar Kiev, Donetsk ve Lugansk olarak doğrudan belirtilmesine rağmen Rusya'ya anlaşmaları uygulama çağrısı yapıyor. Bu yaklaşım, Erdoğan'ın kısa süre önceki açıklamasında tezahür etti" dedi.

'Çavuşoğlu ile görüşeceğiz'

Sputnik'te yer alan habere göre Lavrov, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'yla yarın Stockholm'de Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Dışişleri Bakanları Toplantısı kapsamında bir araya geleceklerini ifade etti.

'Türk Dünyası' haritasını değerlendirdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin 'Türk dünyası' haritasıyla poz vermesini de yorumlayan Lavrov, kendilerinin de dünya haritasını belirli renklerle boyayabileceğini söyledi.

Daha önce Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov da aynı fotoğrafı yorumlayarak, "Türk partnerlerimiz, Türk dünyası fikrini geliştiriyor. Bu normal bir şey. Üzüntü duyabileceğim tek nokta, Türk dünyasının merkezinde büyük bir kırmızı yıldız bulunmaması. Orası (merkez), Türkiye'de değil, Rusya Federasyonu topraklarında, Altay'da, her Türk için kutsal olan, doğup yayıldıkları yerde. Bunu ben bir Türkolog olarak söylüyorum" demişti.

Fotoğraf: AA