Kremlin'den 'Türk dünyası haritası' eleştirisi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin Beştepe'deki görüşmede "Türk dünyası" haritasıyla poz vermesini değerlendiren Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, sözkonusu haritaya ilişkin eleştiri yaptı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 22 Kasım 2021 11:15
Kremlin'den 'Türk dünyası haritası' eleştirisi

Rusya'nın Rossiya 1 televizyonuna demeç veren Peskov'a, Erdoğan ve Bahçeli'nin Beştepe'deki görüşmede "Türk dünyası" haritasıyla poz vermesi soruldu.

'Altay Türkiye'de değil, Rusya'da'

Sputnik'te yer alan habere göre, Peskov, "Türk partnerlerimiz, Türk dünyası fikrini geliştiriyor. Bu normal bir şey. Üzüntü duyabileceğim tek nokta, Türk dünyasının merkezinde büyük bir kırmızı yıldız bulunmaması. Orası (merkez), Türkiye'de değil, Rusya Federasyonu topraklarında, Altay'da, her Türk için kutsal olan, doğup yayıldıkları yerde. Bunu ben bir Türkolog olarak söylüyorum" yanıtını verdi.

Ne olmuştu?

17 Kasım'da Erdoğan, MHP lideri Bahçeli'yi Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde kabul etmiş, Bahçeli kabulde, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Türk dünyası haritası hediye etmişti.

Haritada Rusya'nın güney bölgelerinin bir bölümü, Doğu Sibirya, Balkanlar, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi ile Moğolistan ve İran'ın bir kısmı Türk dünyası sınırları içinde gösterilmişti.