DSÖ: Mart ayına kadar Covid-19 sebebiyle 700 bin kişi ölebilir

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Mart ayına kadar Avrupa ve Asya'daki bazı ülkelerde 700 bin kişinin daha Covid-19’dan ölebileceği uyarısını yaptı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 24 Kasım 2021 15:24
DSÖ: Mart ayına kadar Covid-19 sebebiyle 700 bin kişi ölebilir

Dünya Sağlık Örgütü'nün içlerinde Türkiye ve İsrail'in de yer aldığı Avrupa bölgesi olarak adlandırdığı 53 ülkede ölü sayısının şimdiden 1,5 milyonu aştığı belirtildi.

DSÖ, Mart 2022'ye kadar 49 ülkede yoğun bakım ünitelerinde "yüksek veya aşırı stres" yaşanacağını bildirdi.

Sıkı önlemler devrede

Son dönemlerde vaka sayılarında artış yaşanan Avrupa ülkelerinde hükümetler sıkı önlemler almaya başladı. Avusturya, aşıyı zorunlu hale getirip ülkedeki herkes için sokağa çıkma kısıtlaması başlatırken, Fransa, Almanya ve Yunanistan da dahil olmak üzere onlarca ülke de önlemleri artırmaya hazırlanıyor.

Önlemlere yönelik protestolar

Ancak bazı ülkelerde, aşı karşıtları yeni önlemlere karşı çeşitli protestolar düzenledi. Hollanda, kısmi bir sokağa çıkma yasağı nedeniyle birkaç gece boyunca göstericiler ve polis çatıştı.

'Ölümler 2,2 milyonu aşabilir'

Diğer taraftan DSÖ, Covid-19’un Avrupa bölgesindeki en büyük ölüm nedeni olduğu açıkladı. BM’ye bağlı faaliyet gösteren kurum, "Kümülatif bildirilen ölümlerin, mevcut eğilimlere göre gelecek yıl bahara kadar 2,2 milyonu aşacağı tahmin ediliyor" açıklamasını yaptı.

Fotoğraf: AA