Çanlar Biden için çalıyor: Trump'ın bile altında

Amerika'nın önde gelen medya kuruluşlarından CNN International, 2022 yılında gerçekleşecek ara seçimler öncesinde bir anket yayınladı. Ankete göre, Amerikalıların yüzde 58'i Biden'ın ülkenin esas problemlerini dikkate almadığını düşünüyor.

Yayınlanma:
Güncelleme: 10 Kasım 2021 14:39
Çanlar Biden için çalıyor: Trump'ın bile altında

Yayınlanan ankette, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden'ın görevine başladığı günden bu yana Amerikalıların esas problemlerini görmezden geldiğini belirtenlerin oranı yüzde 58. Öte yandan Amerikalıların üçte birinden fazlasının da ülkenin en önemli sorunu olarak ekonomik problemleri gördüğü belirtiliyor. Ülke gündeminin en acil sorunu olarak ekonomiyi işaret eden Amerikalıların oranı ise ankete göre yüzde 36 bandında.

Yüzde 20 en önemli sorunun pandemi olduğunu belirtiyor

Yapılan anketteki verilere göre, ülkenin yüzde 20'si ABD'nin en büyük sorunu olarak Covid-19 pandemisini görüyor. Yüzde 20'lik kesimin yüzde 79'u Başkan olarak Biden'ın doğru önceliklere yöneldiğine inanırken yüzde 21'i ise bu görüşü paylaşmıyor.

Trump ve Obama dönemlerinde düşmeyen seviyeye geriledi

Yetişkin Amerikalıların katıldığı ankette, Biden'ın başkanlık görevini yürütme şeklini onaylayan kişi sayısı yüzde 48 iken onaylamayanların oranı ise yüzde 52.

Öte yandan Biden'ı şiddetle desteklediklerini belirten kişi sayısı ise Nisan'da yapılan ankette yüzde 34 iken şimdi yüzde 15'e geriledi. Söz konusu gerileme Eski ABD Başkanları Barack Obama ve Donald Trump döneminde yüzde 20'nin altına düşmediği için ayrı bir önem taşıyor.

Biden'ın düşüşü Newsweek'e kapak oldu

Amerika'nın önde gelen dergilerinden Newsweek Biden'ı kapağına taşıdı. Dergi bu ayki sayısının kapağında "Joe Biden başkanlığını kurtarabilecek mi?" ifadeleri yer aldı.

img.webp