ABD: Kazımi'ye yönelik saldırıyı kimin yaptığını açıklamaya hazır değiliz

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, basın toplantısında Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi'ye yönelik suikast girişimiyle ilgili konuştu. Kirby söz konusu saldırının faillerini bildiklerini işaret ederek, "Henüz açıklamaya hazır değiliz" dedi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 10 Kasım 2021 10:30
ABD: Kazımi'ye yönelik saldırıyı kimin yaptığını açıklamaya hazır değiliz

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, basın toplantısında Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi’nin Bağdat’taki evine yönelik silahlı insansız hava aracıyla (SİHA) düzenlenen saldırı konusundaki soruları değerlendiren Kirby, "Şu anda saldırıyı kimin yaptığını açıklamaya hazır değiliz" dedi.

ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Orgeneral Kenneth McKenzie’nin İran destekli Şii milislerin bu saldırıyı düzenlediğine yönelik açıklamalarının hatırlatılması üzerine, Kirby, "Bu tür saldırıları bu milis gruplarından daha önce de gördük. Bu saldırı da aynı modelle uyumlu ama bugün spesifik olarak saldırıyı birilerine atfedecek durumda değilim" diye konuştu.

İran da ABD'yi sorumlu tutmuştu

İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Ali Şemhani, Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi’ye yönelik suikast girişimini "yeni bir fitne" şeklinde nitelendirerek olaydan isim vermeden ABD'yi sorumlu tutmuştu.

Şemhani, "Irak Başbakanı'na yönelik suikast girişimi yeni bir fitnedir. Bu olayın izleri yabancı düşünce odalarında aranmalıdır. Bu ülkeyi işgal etmiş ve yıllardır terörist grupları ortaya çıkartıp desteklemişlerdir. Bunların Irak halkına armağanları istikrarsızlık, güvensizlik ve ihtilaftan başka bir şey değildir" ifadelerini kullanmıştı.

Ne olmuştu?

Irak hükümetine bağlı Güvenlik Meyda Ağı’ndan yapılan açıklamada, Kazımi’nin Bağdat Yeşil Bölge’deki evinin "silahlı drone" ile saldırıya uğradığı kaydedilerek Başbakan'ın yara almadan saldırıdan kurtulduğu ve sağlık durumunun iyi olduğu aktarılmıştı.

Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi, silahlı insanız hava aracı (SİHA) ile evine saldırı düzenleyenlerin kim olduğunu bildiklerini ifade etmişti. İngiliz haber ajansına konuşan Iraklı bir kaynağın da suikast girişiminin arkasında İran'ın olduğunu söylediği iddia edilmişti.

KAYNAK: Anadolu Ajansı