Burası Afganistan: 9 yaşındaki kızı 55 yaşındaki adama sattılar

Afganistan'da yaşayan 9 yaşındaki küçük kız Parwana Malik, arkadaşlarıyla oynadığı sokaklardan öz babası tarafından koparılıp evlilik için 55 yaşındaki bir adama para karşılığı satıldı. Parwana'nın videosu ise dünya gündeminde yankı uyandırdı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 02 Kasım 2021 15:31

CNN International'ın yer verdiği haberde söz konusu utanç anları kameralara yansıdı. Videoda, arkadaşlarıyla güzel vakit geçiren Parwana'nın gülüşünün eve vardığında yüzleştiği acı gerçekle solduğu görülüyor. 55 yaşındaki adamın elini bırakıp gitmemeye dirense de öz babasının para karşılığı sattığı küçük kız, zorla hatta sürüklenerek götürülüyor.

Yaşadığı zorlukları CNN'e anlatan küçük Parwana, "Beyaz kaşları ve sakalları olan bu yaşlı adamın beni evinde zorla çalıştırmasından korkuyorum" ifadelerini kullandı.

Söz konusu videoda 9 yaşındaki küçük kızın 55 yaşındaki adama satılmadan evvel makyaj yaptığı görüntüler ise yürek burkuyor. Parwana, makyajını tamamladıktan sonra siyah bir çarşaf içerisinde kendisini satın alan 55 yaşındaki "Qurban" ismiyle anılan adamla gitmeye zorlanıyor.

'Parwana ucuzdu'

Küçücük kızı babasından para karşılığında satın alan 55 yaşındaki adamın açıklamalarına da yer ver CNN, ifadeleri şöyle aktardı: "Bu satışı evlilik olarak nitelendirmiyorum. Benim zaten bir karım var ve Parwana'ya karşı ailemin bir üyesi gibi davranıp ev işlerinde çalıştıracağım. Parwana'yı ucuza aldım babası paraya ihtiyacı olan fakir bir adam."

Bu acı hikayenin anlatıldığı haberde Parwana'nın babası Abdul Malik'in daha önce de 12 yaşındaki kızını para karşılığı verdiği ifade ediliyor.

'Bu bir trajedi'

Taliban'ın Afganistan'da yönetimi yeniden ele geçirilmesinin ardından kız çocuklarına yönelik istismar ve kötü muamele haberlerinin artığının belirtildiği CNN haberinde, 15 yaşından küçük çocukları evlendirmenin ülke çapında yasa dışı olmasına rağmen özellikle Afganistan'ın daha kırsal kesimlerinde yıllardır yaygın olarak uygulandığı belirtiliyor.