Brezilya'da evsizler belediye önünde kamp kurdu

Brezilya'da Evsiz İşçiler Hareketi (MTST) barınma hakkına yönelik taleplerini dile getirmek için San Paulo Belediye binasının önünde 2 gündür kamp yapıyorlar. San Paulo Belediye Başkanı Ricardo Nunes ile görüşmek istediklerini belirten eylemciler "Belediye binasının önünü bekleme salonu yaptık" açıklamasını yaptılar.

Yayınlanma:
Güncelleme: 16 Ekim 2021 01:26
Brezilya'da evsizler belediye önünde kamp kurdu

Covid-19 salgınından en çok etkilenen ülkeler arasında yer alan Brezilya'da yüksek enflasyonla birlikte açlık krizi büyürken, insanların yiyecek bulmak için hayvan artıkları topladığı görüntüler de gündem olmuştu. Açlık, işsizlik ve krizle boğuşulan Brezilya'da, adil barınma hakkına dikkat çekmek isteyen Evsiz İşçiler Hareketi diyalog umuduyla San Paulo Belediye binasının önündeki nöbetlerini sürdürüyorlar.

Evsiz İşçiler Hareketi daha önce de yükselen enflasyona yönelik tepkilerini göstermek için San Paulo Menkul Kıymetler Borsa'sını işgal etmişlerdi.

'Hiç acelemiz yok'

13 Ekim'de belediye binasının önüne gelerek kampa başladıklarını duyuran MTST üyeleri, "Merhaba, Başkan Ricardo Nunes! Az önce geldik ve hiç acelemiz yok. Şu anda işçiler San Paulo'nun merkezinde belediye binasının önünde kamp yapıyor ve adil konut hakkı talep ediyor!" paylaşımını yaparak Belediye başkanına diyalog çağrısında bulundu.

Belediye Başkanı ile evsizlerin tahliye edilmesi, görmezden gelinmesi ve şehirde kötüye giden konut problemleri konularına yönelik diyalog kurmak istediklerini belirten MTST üyeleri, Twitter üzerinden daha fazla kişiyi Başkan Nunes'i etiketlemeye ve seslerinin duyulmasında yardımcı olmaya çağırdı.

MTST'nin Belediye Binası önündeki nöbeti sürüyor.

Ne olmuştu?

Aşırı sağcı Devlet Başkanı Jair Bolsonaro yönetimindeki Brezilya'da Evsiz İşçiler Hareketi, artan ekonomik eşitsizliklerin prostesto edilmesi amacıyla Sao Paulo Menkul Kıymetler Borsası'nı işgal etmişti.

Tencere tava ile borsayı basan eylemciler, üzerinde "Açlık" yazan Brezilya bayrağı, ellerindeki et ve kemiklerle artan işsizlik oranlarına dikkat çekmişlerdi. Protestoyu düzenleyen Evsiz İşçiler Hareketi, "Açlığın 19 milyondan fazla insanı etkilediği ülkede 42 yeni milyarderin ortaya çıkması sona ermeli" çağrısında bulunmuştu.

Covid-19 salgınından en çok etkilenen ülkeler arasında yer alan Brezilya'da yüksek enflasyonla birlikte açlık krizi büyürken, insanların yiyecek bulmak için hayvan artıkları topladığı görüntüler de gündem olmuştu.