Brezilya'da insanlar çöpten hayvan artığı topluyor

Covid-19 salgınından en çok etkilenen ülkeler arasında yer alan Brezilya'da yüksek enflasyonla birlikte açlık krizi büyürken, insanların yiyecek bulmak için hayvan artıkları topladığı görüntüler gündem oldu.

Yayınlanma:
Güncelleme: 04 Ekim 2021 11:56
Brezilya'da insanlar çöpten hayvan artığı topluyor

Covid-19 salgınından en çok etkilenen ülkeler arasında yer alan Brezilya'da yüksek enflasyonla birlikte açlık krizi büyürken, insanların yiyecek bulmak için hayvan artıkları topladığı görüntüler gündem oldu.

Tepki çeken fotoğraf

57 yaşındaki ödüllü foto-muhabir Domingos Peixoto'nun geçen hafta Brezilya'nın başkenti Rio de Janerio'da çektiği görüntüler, ülke kamuoyunda tartışmalara neden oldu.

Pexixoto'nun fotoğraflarında, atılan sakatatları ve kemikleri evcil hayvan maması ve sabun üreten fabrikaya taşıyan bir kamyonun kasasını karıştıran bir insan görünüyor.

'Bazı günler ağlamak istiyorum'

Guardian'da yer alan habere göre, süpermarketlerden topladığı artıkları ihtiyaç sahiplerine dağıtan kamyon şoförü Jose Divino Santos, konuya ilişkin yerel gazete Extra'ya yaptığı açıklamada, "Bazı günler ağlamak istiyorum" dedi. Santos, "Eskiden insanlar köpekleri için et ve kemik parçaları sorarken artık kendileri için kullanacakları bir parça et için yalvarıyorlar" ifadelerini kullandı.

51 yaşında olan ve çöp toplayarak geçimini sağlayan Denise da Silva, beş çocuğunu ve 12 torununa baktığını söyleyerek Santos'un dağıttığı et parçalarına ilişkin, “Biraz et görmeyeli çok uzun zaman oldu, pandemi öncesinden beri… Bunun için çok minnettarım” dedi.

Ne olmuştu?

Covid-19 salgının en çok etkilediği ülkeler arasında yer alan Brezilya'da şimdiye dek yaklaşık 600 bin insan hayatını kaybetti. Salgın sonrasında yükselen enflasyon, yaklaşık 19 milyon Brezilyalının açlık çekmesine neden oldu.

Görüntülerin ardından Brezilya'nın başkenti Rio'da binlerce gösterici, yaşanan yoksulluk için sağcı ve neo-liberal politikalarıyla öne çıkan Devlet Başkanı Jair Bolsonaro'yu protesto etti.

Cumartesi günü gerçekleşen ve binlerce kişinin sokaklara döküldüğü eylemi düzenleyen Evsiz İşçiler Hareketi, daha önce de artan ekonomik eşitsizliklerin prostesto edilmesi amacıyla Sao Paulo Menkul Kıymetler Borsası'nı işgal etmişti.

Göstericilerin taşıdığı pankartlarda "Her şey Bolsonaro'nun suçu" yazarken, Hareket, Twitter üzerinden de "Spekülasyonun ve toplumsal eşitsizliğin en büyük sembolü olan Sao Paulo Menkul Kıymetler Borsası'nı işgal ediyoruz. Şirketler kâr ederken, insanlar açlıktan ölüyor ve iş giderek daha güvencesiz hale geliyor. (Başkan Jair) Bolsonaro'ya sahip olanlar var! Piyasanın sahipleri var!" açıklamasını yapmıştı.