Brezilya'da Devlet Başkanı Bolsonaro'nun 9 suçla itham edildiği rapor onaylandı

Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro'nun Covid-19 salgınıyla mücadelede ihmalkar davranıp davranmadığını araştırmak için kurulan Parlamento Araştırma Komisyonu (CPI), Devlet Başkanının 9 suçla itham edildiği raporu onayladı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 27 Ekim 2021 09:33
Brezilya'da Devlet Başkanı Bolsonaro'nun 9 suçla itham edildiği rapor onaylandı

Senato'da yapılan oylamada, CPI üyeleri 4 ret oyuna karşı 7 kabul oyuyla, Bolsonaro'nun, insanlığa karşı işlenen suçlar, salgın ve sağlık önlemlerinin ihmali gibi 9 suçtan itham edildiği rapora onay verdi.

'Rapor Yüksek Mahkeme'ye sunulacak'

Bolsonaro hakkında adli işlemlerin başlaması talebiyle rapor, Cumhuriyet Başsavcısı Augusto Aras'a ve Yüksek Mahkeme Yargıcı Alexandre de Moraes'e sunulacak.

Raporda, Bolsonaro'nun yanı sıra aralarında Bolsonaro'nun oğullarının, eyalet valilerinin ve eski Sağlık Bakanı'nın da bulunduğu 80 kişi suçlanıyor. Bolsonaro'nun halkı defalarca sosyal mesafe kuralına uymamaya teşvik ettiği, maske kullanımına karşı çıktığı ve kalabalıkların oluşmasına neden olduğu kaydedilen raporda, bunun, "doğal bulaşmanın sürü bağışıklığına neden olacağı düşüncesinin" ve "sadece ekonomik faaliyetlerin hızlı bir şekilde yeniden başlatılmasını amaçlayan siyasi bir kararın" sonucu olduğu ifade edildi.

Aşı karşıtı açıklamaları nedeniyle YouTube hesabı askıya alınmıştı

Sputnik'te yer alan habere göre, raporda ayrıca, Bolsonaro'nun, yanlış bilgi yaymak için kullanmakla itham edildiği sosyal medya hesaplarının süresiz olarak askıya alınması da talep edildi. Geçen hafta sosyal medya hesabından yaptığı canlı yayında Covid-19 aşısına ilişkin açıklamaları nedeniyle Facebook ve Instagram, Bolsonaro'nun videolarını kaldırmış, YouTube ise Devlet Başkanı'nın hesabını 1 hafta askıya almıştı.